ژانویه 28, 2021

دانلود تحقیق در مورد الحق

هستند و برای ولی امر حق عفو از آن وجود ندارد و اگر هم چنین چیزی باشد، جایز نیست که درباره آن به تقادم (مرور زمان) متوسل شد.

اطلاق ادله در مورد قصاص و دیه و حد قذف نیز جاری است و دلیل خاصی بر سقوط آنها با مرور زمان نداریم و برای همین است که هیچ یک از فرق اسلامی قایل به سقوط انها به دلیل مرورزمان نیستند، مخصوصا انکه این مجازات ها حق الناس هستند و اختلاف آنان در تاثیر مرورزمان بر حدود حق اللهی و تعزیرات می باشد.
ب- قاعده الحق قدیم و لا یبطله شی قدیم
همانطور که در قسمت مرور زمان مدنی از دیدگاه فقه امامیه بررسی شد، این قاعده می تواند عدم سقوط دعاوی مدنی به استناد مرور زمان را توجیه کند که توضیح آن گذشت. اما در دعاوی جزایی نیز این قاعده می تواند عدم سقوط مجازات های حق الناسی مانند قصاص یا دیه را به دلیل مرور زمان ثابت کند. به عبارت دیگر «مشهور فقهای امامیه به استناد نصوص و روایات واصله به این بیان که: الحق قدیم لا یزیله شی ء یعنی: حق هر چند قدیم باشد چیزی نمی تواند آن را زائل کند، فتوی داده اند که حق دعوی در هیچ موقعی به خاطر مرور زمان ساقط نمی گردد.» (محقق داماد، 1368، 42) این حق می تواند حق جزایی یا مدنی باشد و هیچ فرق نمی کند. این حق می تواند حق تعقیب جامعه در جرائم واجد جنبه حق اللهی را نیز در بر گیرد.
ج- استصحاب بقای حقوق سابق
استناد به اصل استصحاب بقای حقوق سابق نیز در مجازات های حق الناسی می تواند مورد استفاده واقع شود. استصحاب یکی از مبحث مربوط به اصول عملیه است که در اصول فقه از آن بحث می شود و درباره آن توضیحاتی در مبحث اول از این بخش که درباره مرور زمان حقوقی بود داده شد. در اینجا نیز باید گفت که اگر چنانچه در وجود حق قصاص، دیه، یا قذف برای شاکی اطمینان داشته باشیم و بعد از مدتی زمانی شک کنیم که آیا آن حق همچنان برقرار است یا خیر، در این صورت به استناد اصل استصحاب، حکم می کنیم که حق قصاص، دیه و قذف برای شاکی همچنان برقرار بوده و به هیچ عنوان ساقط نشده است. این قاعده می تواند در استصحاب حق جامعه در تعقیب جرایم واجد جنبه حق اللهی نیز مورد استناد واقع شود.
د- رد نظریه متهم بودن شاهد

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مالک، احمد و شافعی که از مخالفان جریان مرور زمان در حدود میباشند و آن را رد می کنند انها برای رد استدلال ابوحنیفه در مورد متهم بودن شاهد در فرض گذشت زمان طولانی از زمان تحمل شهادت عقیده دارند که «اساس قبول شهادت شهود، عدالت شهود است و عدالت امری ثابت و غیر واقعی است که اثر آن با شبهه تهمت از بین نمی رود مگر امر مادی و واقعی ثابت دیگری، بی عدالتی را اثبات نماید و تاخیر و مرور زمان، قدرت ندارند که عدالت را از بین ببرد. پس گذشت زمان به تنهایی اثری در زوال عدالت که مسأله واقعی است، ندارد. » (ابوزهره، 1976، 81)
آنها همچنین در رد قول حنفی می گویند که قیاس او، قیاس کاملی نیست؛ زیرا اگر تأخیر در اداء شهادت موجب تهمت شاهد شود، بنابراین نباید تفاوتی بین شهادت در حقوق الله و حقوق الناس قائل شویم (ابوزهره، 197

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *