نوامبر 28, 2020

با این کار ۱۰ سال جوون تر شید 

با این کار ۱۰ سال جوون تر شید 

تک تک سیستمای بدن با آب کار می کنن. مایعات سموم رو از اندام لازم بدن دفع می‏ کنن. شاید فکر کنین ما با شتر برابری زیادی نداریم، اما یک چیزمون خیلی به هم میاد: «هر دوی ما میتونیم ساعتای طولانی رو بی نوشیدن آب سپری کنیم.» در این مقاله داستان خانمی از بریتانیا رو می خونین که با انجام یک رژیم آسون، زیبایی خود رو دوباره به دست آوردو پوستی سرحال تر و جوون تر گرفت.

من معمولا روزم رو با نوشیدن یک استکان چای شروع می‏ کنم. شاید بعد از نهار یک لیوان آب بخورم و شاید یکی هم بعد از شام که روی هم می شه ۱ لیتر آب در ۲۴ ساعت. مثل اینکه این مقدار خیلی باشه اما حتی کافی هم نیس.

چند ساله که سردرد و سوءهاضمه امانم رو بریدهه. چند وقت پیش، رفتم سراغ دکتر اعصاب (واسه سردرد) و متخصص تغذیه (واسه سوءهاضمه) و هردویشان پیشنهاد کردن که روزی ۳ لیتر آب بخورم تا سیستم بدنم بهترین عملکردش رو نشون بده.

تنها پس از ۴ هفته، انگار سارا به زن دیگری تبدیل شده.

بعد، وقتی که نظرسنجی ای خوندم که در نتایجش نوشته بودن «از هر ۵ خانوم ساکن بریتانیا، کمه کم یک نفرشان میزان پیشنهاد شده ی مصرف آب در طول روز رو نمی خوره»، تصمیم گرفتم خودم آزمایشی ترتیب بدهم تا ببینم واقعا راست می ‏گویند یا از خودشون درآورده ان؟ اگه یک ماه، به اندازه ای که دکترها پیشنهاد می کنن، آب بخورم چه فرقی بوجود خواهد اومد؟

عکس طرف چپی، که در روز اول آزمایشم گرفتمش، به طور کامل – و البته وحشتناک – نشون می ده که کمبود آب چه بلایی بر سر صورتم آورده.

من ۴۲ سالمه، اما قبول دارم که در تصویر طرف چپ انگار ۵۲ ساله به نظر می رسم. دور و بر چشمم گود و کبوده و عکسم اینطور القا می کنه که انگار لِه و لَورده ام. چین و چروکای زیاد و اون لک و پیسای قرمز رنگ عجیب رو هم می تونین به روشنی ببینین. در علاوه بر پوست صورتم اصلا روشنایی نداره، انگار مُرده.

دخترهایم، آلیس ۸ ساله و بتی ۴ ساله، به من میگن در تصویر طرف چپی انگار ۱۰۰ ساله هستی، حق دارن.

حتی لب ام هم چروکیده هستن. همه علائم، مربوط به کمبود آب در بدنه. همه سیستما و عملکردهای بدن ما به آب وابسته هستن.

مایعات سموم رو از اندام لازم بدن دفع می کنن، مواد غذایی رو به سلولا می‏ رسانند، واسه بافتای گوش و حلق و بینی محیطی مرطوب ایجاد می کنن و مواد دفعی رو خارج می کنن.

نبود نوشیدن آب به اندازه کافی همون و ناقص عمل کردن بدن همون. پس بنده تصمیم گرفتم ببینم بعد از نوشیدن روزی ۳ لیتر آب، ظرف مدت ۲۸ روز، چه شکلی میشم و چه حسی پیدا می کنم. نتایج این آزمایش فوق العاده بود.

هفته اول

وزن: ۵۴ کیلوگرم

دور کمر: ۷۱ سانتی متر

سه لیتر آب برابر ۵ تا لیوان پره، که مثل اینکه خیلی آب باشه. رفتم سراغ یک دکتر عمومی در نزدیکی خونه مون تا این جریان رو باهاش در بین بذارم و خیالم تخت بشه که این تغییر یهویی مصرف آب مشکلات بدی رو برایم به همراه نداشته باشه. دیدم دکتر گُل از گُلش شکفت و برگشت به من گفت: «اگه ازم می ‏شنوی که صبح یک پارچ آب سر بکش، بعدظهر یکی دیگر و دم غروب هم یکی دیگر. کلیه ات که مواد دفعی رو از خون بدنت فیلتر می کنن و اونا رو به شکل ادرار از بدن خارج می کنن، خیلی سریع جگرشون حال می ‏آید و حسابی خودشون رو می چلانند.»

من معمولا روزی سه دفعه به دستشویی میرم: یکی اول صبح، یکی قبل از خواب و یکی هم بعدظهر. بعد از روز اول آزمایش، ۶ بار رفتم دستشویی و دل و روده ام که همیشه خیلی تنبل بودن، بدجوری قبراق و سرحال شده بودن.

هر روز قبل اینکه کرم مرطوب کننده به شکل بزنم، اول پوسته پوستهای روی صورتم رو از بین می برم تا مثل سطح کره ی ماه نشه، اما یکهو دیدم صورتم پر از دون دون شده. شاید دلیلش این بود که سموم بدن از پوست خارج شده بودن. چند روز که از شروع آزمایشم می گذشت، کماکان روزی ۵ یا ۶ دفعه به دستشویی می رفتم، اما رنگ ادرارم از زردِ پُررنگ به شفاف تغییر کرده بود.

نوشته ای دیگر :   محاسبه ارزش افزوده اقتصادی

من چای خور قهاری هستم و همسرم می گه که چای خوردن واسه تو تقلب حساب می شه، اما بهش گفتم بنیاد تغذیه ی بریتانیا می گه «میزان متعادل کافئین باعث کمبود آب بدن نخواهد شد، پس یعنی مصرف چای مساوی با جذب مایعات به بدنه.»

یک شب هم غلط نابجایی کردیم و با دوستان رفتیم بیرون و همچین از سر ناآگاهی نوشیدنی الکلی نوشیدیم! چشم تون روز بد نبیند. اینکه اون شب چی کشیدم بمونه! این نوشیدنیا به دلیل داشتن الکل که یک ماده مُدره (یعنی مراحل تولید ادرار رو سرعت دادن می کنه) کلیها رو به کار میندازن. مصرف نوشیدنی الکلی باعث می‏ شه بدن تا ۴ برابر مایعات از دست بده و این یعنی اعلام خطر واسه بدن.

از طرف دیگه سردردی که معمولا پس از مصرف نوشیدنیای الکلی گریبان آدم رو میگیره به دلیل کمبود آب به وجود میاد. ، اعضای بدن به خاطر جبران آب از دست رفته، مجبور می شن جوراب پاریزین سرشون بکشند و شبونه شلنگ و تانکر بردارند و برن پای مغز، آب بدزدند. پس مغز دچار کمبود آب شده و منقبض می شه. پس اصلا چرا آدم کنه کاری که بازآرد پشیمانی؟

از طرف دیگر مغز غشائی داره که اونو به جمجمه چسباندهه. منقبض شدن مغز باعث می شه به این غشا فشار وارد شه و آخ آخ آخ شروع شه… بگذریم… .

چندین ساله که صبح به صبح، به محض اینکه از رختخواب بلند میشم، ۱۰ دقیقه یوگا کار می کنم. اما در ۶ ماه گذشته بدنم خیلی خُشک شده بود. از وقتی که شروع کردم به نوشیدن ۳ لیتر آب در روز، نرمی سابق بدنم برگشته سر جاش. بعدا در جایی خوندم که خانوم جِما کریچلی از انجمن رژیم غذایی بریتانیا در این باره گفته که نوشیدن آب مفاصل رو روغنکاری می کنه.

هفته دوم

وزن: ۵۳/۵ کیلوگرم (نیم کیلو لاغر شدم)

دور کمر: ۷۱ سانتی متر

همونطور که در عکس می ببینن، رنگ و رویم بهتر شده و صورتم هم صاف تر از دفعه ی قبله و لک و پیسا کمرنگ شدن. هنوز دور چشمم جای پای کلاغ هست اما نه به ترسناکی و مخوفی هفته قبل.

خیلی خوشحال شدم وقتی که خواهرشوهرم برگشت و بهم گفت که پوستت نسبت به هفته قبل روشن تر شده. این هفته خیلی گرفتاری داشتم و دائم بیرون از خونه بودم. واسه همین از این بطریای نیم لیتری آب معدنی می خریدم و در کیفم می گذاشتم و اینور و آنور می رفتم. خرج یک هفته این آب معدنیا شد فقط ۸ پوند. اما عوضش مصرف آب نوشیدنی ام در طول روز پخش شد اینطوری که نیم لیتر وقتی از خواب پا می شدم، نیم لیتر بعد از صبحانه، نیم لیتر در بین صرف ناهار، نیم لیتر بعدظهر، نیم لیتر موقع شام و نیم لیتر هم آخر شب قبل از خواب. شاید به نظر برسه اندازه یک آکواریوم آب خورده ام، اما به نظر خودم که اینطور نمیاد.

امروز به نظرم می رسه که دهنم کمتر بو می ده چون چای رو گذاشتم کنار – به نظرم همون آب بهتره.

جما کریچلی می گه: «آب بهترین انتخابه چون هم کالری نداره و هم اینکه آب بدن رو به کارآمدترین روش تأمین می ‏کنه.» بهش گفتم که بعضی وقتا دوست دارم از آبمیوه به جای آب استفاده کنم که هم تنوع شه و هم طعم و مزه ای حس کنم اما بهم گفت نه!

«اگه آبمیوه رو در حجمای زیاد بنوشی، بیشتر از اون مقداری که بدنت نیاز داره، انرژی واردش کردی» و این به این معنیه که وزنت زیاد میشه. توجیه شدم.

الان یک هفته که اصلا سردرد ندارم و این تعجبم رو برانگیختهه. در علاوه بر خیلی خوشحالم که دل و روده ام هم خیلی بهتر از قبل کار می کنه.

نوشته ای دیگر :   دانلود پایان نامه -نظریه ناهمسان همسری[1]

امروز بعد از ظهر مجبور شدم واسه خرید به شهر لیدز بروم، اما ۳ بار دنبال دستشویی گشتن در ۵ ساعت بابام رو درآورد – بدبختی، این دستشوییا رو در نقطه کور مغازها میسازن و پیدا کردنشان سخته.

توقع داشتم با اینهمه آبی که خوردم شکمم قُلمبه شه، اما الان از هر زمان دیگری فِلَت تره. تازه، همسرم هم می گه سلولیت دور پاهایم از بین رفته.

باورم نمی شه دیگر داره زیادی خوب پیش میره!

هفته سوم

وزن: ۵۳/۵ کیلوگرم

دور کمر: ۷۰ سانتی متر (یک سانتی متر باریکتر شدم)

بادمجان دور چشمم پنهون شده و آب زیر پوستم افتاده. دوستم، که اتفاقا در کلینیک زیبایی کار می‏ کنه، می گه آب به پوستت کمک کرده تا هر دفعه سلولای پوست باکیفیت تری درست کنه.

دقت کردم دیدم دیگر موقعی که صبحا از خواب بیدار میشم پلک ام رو نمی مالم. قبلا انگار خیلی خشک بودن و دلشون نمی اومد از خواب دل بکنن، اما الان اصلا. شاید اینهمه آبی که می خورم باعث شده مرطوب باقی بمونن.

از اینکه اون هفته، کلی زباله ی پلاستیکی تولید کرده بودم خیلی وجدان درد گرفتم و واسه همین تصمیم گرفتم این هفته اگه بیرون رفتم یک بطری شیشه ای از آب شیر پر کنم و بذارم داخل کیفم. مجبور بودم سوار قطار شوم و راه تقریبا طولانی ای رو طی کنم، اما اصلا خسته نشدم و با تمرکز تموم کارم رو انجام دادم. یادم اومد قبلا که اینقدر آب نمی‏ خوردم دائم درزمان راه چُرت می زدم.

دکتر اِما دربی شاین، استاد ارشد فیزیولوژی تغذیه ی دانشگاه متروپولیتن منچستر و مشاور شورای جذب آب طبیعی در این باره می گه: «مغز ما از ۷۳ درصد آب تشکیل شده و کم آبی روی کارکرد اون اثر منفی می ذاره. کمبود آب باعث کاهش توانایی تمرکز کردنمان می شه و قدرت ادراکی مون رو هم کم می کنه.»

اما نکته ی منفی اش کجا بود؟ بله، استفاده ی تکراری از توالت چندش آورِ قطار. وَععع!

راستی یک چیز دیگر. غذا کمتر می خورم چون نوشیدن آب باعث شده خیلی سریع احساس پُر بودن بکنم و از میز غذا کنار بکشم. قبلا عادت اسنک خوری داشتم، اما موقعی که بدنم به آب نیاز داشت، به جاش دنبال غذا بودم. تحقیقات نشون میدن ۳۷ درصد از آدما، تشنگی رو با گرسنگی اشتباه می‏ گیرند.

وقتی چشم ام رو آرایش می کنم، چین و چروک ‏ها خیلی کمتر خودشون رو نشون می ‏دن. قبلا که می خواستم سایه ی چشم بکشم، پشت پلکم به قلم مو می چسبید و بلند می‏ شد، اما الان اینطور نمی ‏شه.

هفته چهارم

وزن: ۵۳ کیلوگرم (نیم کیلو دیگر هم لاغر شدم)

دور کمر: ۶۹ سانتی متر (یک سانتی متر دیگر هم باریکتر شدم)

واقعا باورم نمی شه که اینهمه صورتم تغییر کرده. دیگر اثری از حلقه سیاه دور چشمم نیس و لک و پیس ‏ها هم پنهون شدن. صورتم مثل زمان کودکی ام نرم و لطیف شده. تغییرات دهن باز کن و انکارنشدنی هستن.

هم باریکتر شده ام و هم خوش هیکل تر. اونم فقط هم به خاطر نوشیدن چند لیوان آب بیشتر، معرکهه.

بهترین دوستم نگرانه که این زیاد مصرف کردن آب نکنه به سلامتی ام آسیب بزنه. اما من با همین فرمون و با نظارت دکتر عمومیِ نزدیک خونه مون، جلو میرم و خیال این دوستم رو آسون می کنم.

چند وقتیه که دیگر زیاد هم با اون نوشیدنیای تلخ حال نمی کنم. به جاش صبحا مثل گل آفتابگردان از خواب بیدارمی شوم. هر اتفاقی هم که بیفته این سه لیتر آب در روز رو قطع نخوام کرد و به همه شمام پیشنهاد می‏ کنم همین کار رو بکنین (البته زیر نظر دکتر).

با خوردن سه لیتر آب در روز، خوش هیکل تر، باریک تر، سرحال تر و خوشگل تر شده ام و همسر و دوستانم میگن ۱۰ سال جوانتر شده ام.

حالا با همه این اوصاف، کیست که نخواهد این روش مطمئن رو امتحان کنه؟

منبع: dailymail.co.uk

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *