نوامبر 25, 2020

با افراد خودخواه چیجوری باید رفتار کنیم؟ 

با افراد خودخواه چیجوری باید رفتار کنیم؟ 

افراد خودخواه چه ویژگیایی دارن؟

۱. افراد خودخواه به هر دستاویزی متوسل می شن تا تصویری که از خودشون تو ذهن دارن (خودانگاره)، خراب نشه. این افراد ایده آل گرا هستن و معمولا دنیای محدودی دارن، دنیایی که از بایدهای خیلی زیادی ساخته شده. افراد خودخواه تمایل عجیبی به مجبور باورهای خود دارن و همه سعی شون رو می کنن تا بقیه رو قانع کنن که دنیای اعتقادی خودشون برتره. این افراد بیشتر اگه تأییدشان نکنین، از شما بیزار می شن.

۲. افراد خودخواه معمولا دوستان زیادی دارن، اما فقط به ظاهر، چون که این افراد فقط به تعداد دوستان شون اهمیت میدن و بیشترِ دوستی هاشون هیچ کیفیتی ندارن. اونا می تونن طوری رفتار کنن که خیلی جذاب به نظر برسن، اما قصد شون در اصل جذب افرادیه که حباب توهمات شون رو پایدارتر می کنن. افراد خودخواه خوب میدونن چیجوری عده ی زیادی رو به خودشون جذب کنن، اما بیشتر با افرادی همراه می شن که بتونن به وسیله اونا به خودخواهی خود پر و بال بدن.

۳. افراد خودخواه احساس مشکل می کنن و دقیقا به همین دلیله که از بقیه واسه پر کردن خلأ داخلی خود استفاده می کنن.

۴. افراد خودخواه تحمل دیدگاه های مخالف رو ندارن. این افراد ارزش بقیه رو پایین میارن و اونا رو در جایگاه پایین تری نسبت به خودشون می بینن. افراد خودخواه چون اعتماد به نفس ندارن، عوضش سعی می کنن خودشون رو با تحقیر کردن بقیه بالا بکشند. این افراد معمولا حاضر نیستن از نقطه نظرات خود کوتاه بیان و خیلی اوقات روی دیدگاه هایی اصرار می کنن که متأسفانه معتبر و قابل دلیل نیستن، چون که مثلا واسه باهوش تر به نظر رسیدن فقط جلد مجلات رو می خونن و نسبت به دانسته های کم عمق خود هم شدیدا متعصب هستن. اگه با دیدگاه افراد خودخواه مخالفت کنین، ممکنه شما رو سخت به باد انتقاد بگیرن.

۵. افراد خودخواه معمولا روابط شون پایدار نیس. بقیه در نظر این افراد به دو دسته عالی و خیلی بد تقسیم می شن. اگه چاپلوسی کنین یا خواسته هاشون رو برآورده سازید، در دسته خوبا و وگرنه در دسته بدها قرار خواهید گرفت. یعنی، اونا این توانایی رو دارن که در یک لحظه دوست تون داشته باشن و در لحظه ای دیگر به دشمن تون تبدیل شن.

نوشته ای دیگر :   شرکت خدمات مالی و مالیاتی قصر حساب نیکان 

۶. افراد خودخواه به سختی می تونن با بقیه همدردی کنن. این افراد اگه هم در مواردی موفق به بیان همدردی شن، همدردی شون به دلیل به منفعتیه که نصیب شون میشه.

۷. افراد خودخواه عزت نفس کافی ندارن. عزت نفس یعنی برآوردی که هر فرد از ارزش و توانمندیای خود داره. افراد خودخواه در مورد ی عزت نفس خلأهای زیادی دارن که باید برطرف شون کنن.

۸. افراد خودخواه بعضی وقتا ممکنه بیشتر از حد با اعتماد به نفس به نظر برسن. این افراد معمولا به ظاهر موفق هستن، اما این موفقیت ظاهری فقط تا زمانی ادامه داره که بتونن نقاب خود رو خوب در پیش بقیه حفظ کنن. با این حال، اگه عمیق تر شید و اون طرف نقاب رو ببینین، شک نداشته باشین به بی کفایتی اونا پی میبرین.

۹. افراد خودخواه معمولا هیچ قدمی در جهت اصلاح اشکالات خود برنمی دارن، چون که فکر می کنن این بقیه هستن که مشکل دارن و باید خودشون رو اصلاح کنن، نه خود اونا.

۱۰. افراد خودخواه بیشتر از حد منفعت طلب هستن. این افراد معمولا زحمات خودشون رو بزرگ جلوه میدن و زحمات بقیه رو کوچیک می شمارند. اینا دقیقا همون افرادی هستن که دولت، جامعه، مردم و کلا دنیا رو بدهکار خودشون میدونن، در حالی که به شخصه حاضر نیستن خیلی به زحمت بیفته و چیز زیادی به دنیا عرضه کنن. درسته که همه آدمای مناسب به منفعتی که قراره به ازای سعی خود در موقعیتای مختلف نصیب شون شه فکر می کنن، اما افراد خودخواه تمایل دارن با کمترین سعی و به هر قیمتی که شده به بیشترین منفعت ممکن برسن.

چیجوری باید با افراد خودخواه رفتار کرد؟

۱. خودتون رو بازیچه ی دست افراد خودخواه قرار ندین، بلکه مرز مشخصی رو در روابط خود با این افراد قائل شید.

نوشته ای دیگر :   ساختارهای مالکیت شرکت

۲. اگه احساس کردین که باید از خودتون دفاع کنین، حرف تون رو خلاصه و بی حاشیه بزنین، چون که افراد خودخواه معمولا شنوندهای خوبی نیستن و دیوار دفاعی خیلی محکمی واسه حفاظت از خودانگاره شون ساخته ان.

۳. خودخواهی این افراد رو تأیید نکنین و به خودبینی اونا پر و بال ندین. عوضش، سعی کنین خود واقعی تون باشین و از ریاکاری در مقابل افراد خودخواه دوری کنین.

۴. اگه در موقعیتی قرار دارین که باید نظرتون رو قاطعانه عنوان کنین، هیچوقت با حالت حمله با افراد خودخواه وارد بحث نشید، بلکه فقط نشون بدین که با دیدگاه شون مخالف هستین.

۵. به افراد خودخواه وابسته نشید.

۶. در برخورد با افراد خودخواه متعصبانه رفتار نکنین و قدرت تحمل خود رو بالا ببرین.

۷. صبور باشین.

۸. یاد بگیرین رفتار افراد خودخواه رو بی طرفانه و بی هدف ورزی مشاهده و آزمایش کنین.

خلاصه کلام اینکه از آدما خودخواه متنفر نباشید، بلکه با اونا همدردی کنین. این افراد معمولا کسائی هستن که گذشته شون باعث شده به روشی ناصحیح واسه دفاع از خود روی بیارن. افراد خودخواه به سختی سعی می کنن تا بخشی از خودشون رو که مورد علاقه شون نیس، مخفی نگه دارن. البته این فقط افراد خودخواه نیستن که گذشته شون ایده آل نیس، بلکه گذشته خیلی از مردم با ایده آلی که تو ذهن خود ساخته ان تا حد زیادی فاصله داره. اما افراد خودخواه از مهارت کافی واسه روبرو شدن ی کارامد با این موضوع بهره مند نیستن. اونا به جای رویارویی، به مخفی کاری روی میارن. با این حال، در عین همدردی با افراد خودخواه باید همیشه سعی کنین مرز مشخصی در روابط خود با این افراد داشته باشین و بدونین در قبال اعمالی که انجام میدن مسئول هستن.

برگرفته از: huffingtonpost


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *