نوامبر 25, 2020

با افراد بی ادب چیجوری برخورد کنیم؟

با افراد بی ادب چیجوری برخورد کنیم؟ 

ایجاد رابطه با همه آدما کار راحتی نیس. چقدر خوب می شد اگه می تونستید تموم آدمای بی ادب رو در جزیره ای دورافتاده حبس کنیم تا دیگر لازم نباشه با اونا سروکله بزنیم. اما حالا که اینجور امکانی وجود نداره، باید خیال پردازی رو کنار بذاریم و به دنبال روشای منطقی تری واسه مقابله با افراد بی ادب بگردیم. همراه ما باشین، در این مقاله درباره طرز برخورد با افراد بی ادب صحبت می کنیم.

 

۱. یادتون باشه بعضی وقتا خود شمام فرد بی ادبی حساب می شید!

همه ما آخرش روزهایی داشته ایم که خیلی هم مؤدب نبوده ایم، اما آدم بدی هم حساب نمی شیم. پس اگه روزی هم کسی در برابر شما بی ادبی کرد، به خاطر داشته باشین که اونم مثل شما آدمیزاده و حتما آدم بدی نیس. سعی کنین فقط طبق بی ادبی اون، درباره خوبی یا بدی اش قضاوت نکنین.

۲. حتی اگه رفتار اون دشمنی شخصی به حساب میاد، اونو به خودتون نگیرید

خیلی طبیعیه که وقتی کسی گستاخانه حرف می زنه، ناراحت شیم؛ به ویژه اگه درباره شخصیت خودمون انتقادی کرده باشه، اما این که در برابر این بی ادبی چه جوری واکنش نشون دهیم چیزی اختیاریه که به تصمیم خودمون ربط داره. انتخاب کنین طوری با اون رفتار کنین که فهمیده باشه مشکل از اوست نه از شما!

۳. دلیل بی ادبی اونو بفهمین

افراد دلیلای زیادی واسه بی ادبی دارن. شاید روز بدی داشتن یا عجله دارن و فکر می کنن وقت تعارف و تکلفات عادی رو ندارن. شاید حتی متوجه نشن رفتارشان چقدر بی ادبانه بوده! دلیل واقعی بی ادبی اونا رو تنها درصورتی می فهمید که از خودشون سؤال کنین! سعی کنین آروم بمونین و بپرسید: «به نظرم حرفت خیلی بیریخت بود. چرا داری این طور برخورد می کنی؟» جواب این سؤال ممکنه غافلگیرتان کنه.

۴. بی طرفانه مورد پیش اومده رو بررسی کنین

نوشته ای دیگر :   روابط اجتماعی

، فردی به شما بی ادبی کرده. تا این جا درست! اما بیایید با خودتون مرور کنین که چه گفته یا چه کاری انجام داده که اونو بی ادبی میدونید؟ منظوری پشت اون بوده؟ اگه بی طرفانه به خیلی از موارد بی ادبی نگاه کنین، می ببینن که منظوری پشت اون مخفی نیس و در عین ناباوری خواهید دید که می تونین از کنار اون عبور کنین. در موارد استثنا که منطقی پشت این بی ادبی حس می کنین، بی طرف ماندن کمک تون می کنه به جای تمرکز روی ظاهر قضیه، به ریشهایی که باعث ایجاد این رفتار شده پی ببرین.

۵. داستان درست نکنین!

شما جزء اون دسته هستین که دوست دارین سر افراد بی ادب دادوفریاد راه بندازین؟ اگه جواب تون مثبته باید بگیم لطفا این کار رو نکنین! حال چه این موقعیت با کسی باشه که بی ادبی اش آخر نداره و از قصد این کار رو می کنه، چه با فرد بی توجه ای باشه که از روی بی خیالی و بی قصدوغرض حرفی می زنه. درهرصورت احترام خود رو نگه دارین و اجازه ندین رفتار گستاخانه بقیه، باعث شه رفتاری خارج از شأن خودتون انجام بدین.

۶. بذارین و برید! به همین سادگی

بی ادبی آزاردهندهه، اما سریع ترین و مطمئن ترین راه اینه که خود رو از اون محیط دور کنین تا از اون فرد به ویژه بارها آسیب نبینید. از محیط خارج شید! حتی اگه اون فرد هنوز داره حرف می زنه! اگه اون فرد، غریبهه که اصلا لزومی نداره دیگر اونو ببینین. اگه هم دوست یا همکاره، کم کم متوجه می شه که در رابطه اش با شما با بی ادبی راه به جایی نخواهد برد. همین موضوع کمک می کنه یاد بگیره از دفعات بعدی رفتار مناسب تری با شما داشته باشه.

۷. به فرد مقابل پیشنهاد کمک بدین

بعضی از بی ادبیا از از بدرفتاری ناشی می شن، اما خیلی وقتا کسی که بی ادبی می کنه از چیزی خسته یا کلافه شده و اگه شما قدرت این رو داشته باشین که ناامیدی اونو حل کنین، خواهید دید که گستاخی اون در کسری از ثانیه به احترام تغییر می کنن. اما مراقب باشین. تنها درصورتی پیشنهاد کمک بدین که بتونین در کوتاه ترین زمان اونو آماده کنین. اگه تنها پیشنهاد بدین و بعد پیگیری نکنین، حس کلافگی مخاطب تون بیشتر میشه و ممکنه بی ادبی اش هم بیشتر شه.

نوشته ای دیگر :   متون ادب فارسی

۸. بی ادبی رو به عنوان یک عادت درنظر بگیرین

بعضیا کلا بی ادب هستن! یعنی فقط با شما نیس که برخورد بدی دارن، بلکه بی ادبی عادت هرروزه اون هاست. وقتی بی ادبی به عادت تبدیل شه، دیگر واسه فرد سخت هستش که رفتار بهتری از خود بروز بده؛ حتی اگه از ته دلش بخواد مؤدبانه تر برخورد کنه.

بی ادبیای اینجور افرادی رو اصلا نمیشه دشمنی شخصی درنظر گرفت. شکستن این الگوی رفتاری سخته. در برخورد با اینجور افرادی به موارد بعدی دقت کنین.

۹. فرد بی ادب رو مجبور به تغییر نکنین

اگه کسی بخواد بی ادب باشه، شما نمی تونین اونو مجبور به رعایت ادب کنین. درواقع، اگه اونو مجبور به تغییر کنین، احتمال اینکه سر لج بیفته و رفتار بدتری از خودش نشون بده زیاده. در خیلی از موارد بهترین انتخاب اینه که قبول کنین بی ادبی اون تقصیر شما نیس و اجازه بدین خودش درباره رفتارش تصمیم بگیرن.

۱۰. با رفتار نیکو به جنگ بی ادبی برید

اجازه ندین بی ادبی دور و بریا باعث شه شمام مثل اونا رفتار کنین. بهترین خنثی کننده بی ادبی بعضی وقتا همینه که صمیمی و خیرخواهانه ظاهر شید و به طرف مقابل فرصت بدین تا آرامش پیدا کنه و رفتاری نزدیک به معیارهای شما از خود نشون بده.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *