پیشرفت و عقب ماندگی

در فرهنگ اسلامی از بیکاری و انسان بیکار به صید گاه شیطان تعبیر شده است و سرچشمه بسیاری از مفاسد، هدر رفتن عمر و توان آدمی در اوقات بیکاری است. کار، انسان ساز و جوهره ی آدمی است. اشتغال زنان همان طور که بیان شد دارای پیامدهای مثبت و منفی بسیاری است. با توجه به پایان نامه ی حاضر پیامد های منفی و آسیب های موجود در راه اشتغال زنان نمی تواند بهانه ی باشد که همه زنان جامعه را خانه نشین کرد و از نیروی کاری نیمی از جمعیت صرف نظر نمود. زنان در صورتی که از ظرفیت های آشکار و نهان خود استفاده کنند علاوه بر تعالی خود و خانواده به پیشرفت و توسعه کشور نیز کمک شایانی خواهند کرد. اشتغال حق طبیعی و تکوینی و اجتماعی و اقتصادی مسلم زن است نه وظیفه‌ی او؛ اما وقتی تبدیل به حق شد انسان می‌تواند نسبت به آن، حق انتخاب داشته باشد. مثلاً اگر این حق او مانع از احقاق بعضی حقوق دیگر یا انجام برخی وظایفش شد، می‌تواند کم و زیادش کند اما وقتی تبدیل به وظیفه شد حتماً باید آن را انجام بدهد. وظایف و مسئولیت‌های خانوادگی مانند مادری و همسری وظیفه‌ی زن است در صورتی که اشتغال به کار در بیرون از خانه از موارد انتخابی است که زنان با توجه به ویژگی های خود، شرایطی که در خانواده و جامعه دارند، می توانند با رعایت بسیاری از اصول برگزینند. مهم ترین مساله رعایت حقوق فرزند و همسر است که نباید در تزاحم با شاغل بودن زنان باشد و نادیده گرفته شود. آنچه که آسیب پذیری زن را در مقابلات تهاجمات بی امان فرهنگی افزایش می دهد، تزلزل خانواده و نادیده انگاشتن نقش این نهاد مهم اجتماعی و مهم تر از آن، کمرنگ کردن نقش محوری مادر در کانون خانواده است. در آموزه های دینی بیشترین تاکید بر شوهر داری، خانه داری و تدبیر منزل شده و نیز تاکید شده تا محیطی سالم فراهم شود تا زنان بتوانند با ارتقای سطح علمی- فرهنگی خود به مساله مادری و همسری بپردازند که از مقدس ترین کارها محسوب می شود. توجه به ویژگی فردی و استعداد های نهفته موجود در هر شخص شرط بعدی انتخاب شغل است یک زن با توجه به علاقه و ظرفیتهایی که در خود دارد با حفظ لطافت زنانگی، کاری را انتخاب کند که تمام وقت و انرژی او را نگیرد. شغل انتخابی وی باید مورد نیاز جامعه امروزی باشد. برای زنان فعالیت‌هایی در نظر گرفته شود که در آنها مؤثرتر، کارآمدتر و موفق تر باشند زیرا امروزه با این روند حضور زنان در عرصه اشتغال نه تنها برابری و عدالت در مورد زنان تحقق پیدا نکرده است بلکه زمینه استثمار مضاعف را نیز فراهم آورده است. به اشتغال زنان، از دریچه نوعی اشتغال ارزان قیمت نگریسته می شود چون زنان در سطح دستمزد کمتری از مردان حاضر به کار می شوند همچنین باید توجه داشت که کار انتخابی وی فرصت شغلی مردان را محدود نکند بلکه مکملی در جهت یاری رساندن به سایرین باشد. در واگذاری کار به افراد باید به راندمان کاری و امکانات و توانایی های افراد توجه شود که ایا زن متناسب تر است یا مرد که این بستگی به شرایط شغل‌ها دارد در برخی از شغل‌ها از قبیل معلمی در آموزش و پرورش و یا پرستاری در بخش بهداشت، زن مناسب تر از مرد عمل می کند و در برخی دیگر از شغل‌ها نیز مانند باربری، مکانیکی، آهنگری، کار ساختمانی و از این قبیل، مردها مناسب تر از زنان فعالیت می کنند.
البته نکته دیگر در این مورد توجه به بیکاری افراد در مشاغل گوناگون می باشد، که بیکاری کدام گروه از افراد ضررهای بیشتری را به دنبال خواهد داشت. در جامعه و در شرایطی که نرخ بالای بیکاری دشواری های فراوانی را برای جامعه و خانواده ها فراهم ساخته، و در حالی که در نظام حقوقی ما که کاملاً نیز درست است، مرد مسئولیت تأمین مخارج زندگی را دارد، طبعا اولویت با اشتغال مردان و تلاش برای کاهش خیل بیکاران مرد است.
شغل انتخابی به شان و شخصیت وجودی زن بیافزاید نه اینکه متانت وی را مورد خدشه قرار دهد. از آن جایی که زنان بسیار حساس و در معرض خطر هستند توجه به این نکته ضروری است که محیط های کاری نیز باید به تناسب نیرویی که در آن به کار گرفته می شوند نیازمند ویژگی هایی هستند، از جمله در مورد زنان محیط های کاری ایجاد شود که بتوانند به راحتی و با کمترین اختلاطی با مردان (آن هم فقط در شرایط اضطراری) با فراغت کامل به کار خود بپردازند. متانت زن باید در محیط کار حفظ شود. ارتباطات اجتماعی که در بعضی از فضاهای کاری وجود دارد، متانت زن را از او می‌گیرد و زن در دایره‌ی ارتباطات غلط قرار می دهد. عدم توجه به این مسئله پیامد های منفی بسیاری را در بر دارد مانند فراهم آمدن زمینه گناه و اختلاط بیش از حد مردان و زنان، که اسلام به شدت مخالف اختلاط و آمیختگی روابط زن و مرد است. در نهایت باید گفت با توجه به اینه جمعیت جوان درکشور ما رو به کاهش است و این مساله تبعات سنگینی را به کشور تحمیل می کند زنان باید به نقش خطیر خود در جامعه بیاندیشند و رسالت خود را در مورد الگوی هویتی خود که انسان سازی است فارق از اندیشه ها و تزریقات فکری غربی که زن را وسیله اى در خدمت سرمایه داران یا ملعبه دست افراد بى بند و بار و یا به عنوان یک کالاى تجارى می دانند و با شعار فریبنده آزادى و تساوى حقوق زن سعى مى کنند او را به استثمار بکشند، به نحو احسن انجام دهند.
چنانچه زنان وظیفه سنگین و مقدس خود را به نحو احسن انجام دهند یک اجتماع بلکه جهان را به طور کلی دگرگون می سازند. بنابراین، ترقی و تنزل، پیشرفت و عقب ماندگی اجتماع در دست زنان و به اختیار آنهاست.

پیشنهادها
سیاستهای دولت
1-تغییر نظام آموزشی فعلی و تبدیل آن به یک نظام آموزشی جدید که مردان را برای کارهای متناسب با ویژگی های جسمی روانی مردانه و زنان را برای انجام کارهای متناسب با خودشان، آموزش دهد.
2-تشکیل سازمان های حمایتی از زنان در موقعیت های بحرانی، مثل از دست دادن شوهر، طلاق، بیماری های صعب العلاج، دوران پیری و از کار افتادگی و….
3-تأمین حداقل معیشت برای افراد سرپرست خانواده به منظور عدم اضطرار همسران به شرکت در فعالیت های اجباری درآمدزا.
4-جلوگیری از تضعیف نقش خانه داری و همسر داری دولت با استفاده از امکانات رسانه ای و فرهنگ سازی .
5-لحاظ‌کردن اولویت‌ها در واگذاری کار به مرد و زن
6-تقسیم مشاغل به نحو مناسب به این معنا که مشاغل بیرونی بیشتر برای آقایان و مشاغل خانگی بیشتر برای زنان در نظر گرفته شود. همچنین برای مشاغل سخت زنان امتیازات ویژه قائل شود.
7-اولویت دادن مردان در مشاغل در راستای کاهش آمار بیکاری مردان
8-حمایت خاص از تولیدات داخلی (صنایع دستی، فرش بافی، تولیدات زنان روستای و …)
9-وضع قوانین مشدد در راستای جلوگیری از سوء استفاده کارفرمایان سودجو که زنان را به کارهای شاق و طاقت فرسا وا می دارند؛ همچنین اشخاصی که موجب آزار زنان در محیط های کاری میشوند.
10-ممنوعیت مشاغل سخت برای زنان
11-ساختن مهد کودک و محل های مناسب نگه داری کودکان در مجاورت محیط های کاری برای زنان
12-کوتاه کردن شیفت کاری مادران شیرده
13-جداسازی محیط های کاری به تناسب جنسیت افراد
14-احتساب خانه داری در تولید ناخالص ملی و در گروه مشاغل
15-مساعدت در توسعه مشاغل خانگی و ایجاد کارهای کوچک در خانه ها; یعنی تجزیه کردن کارهای صنعتی و تولیدی بزرگ به گونه ای که بتوان در منزل انجام داد.
16-گسترش کار انعطاف پذیربرای زنان، به گونه ی که ساعات کاری زنان شناور باشد و زنان بتوانند ساعات کاری خود را با توجه به شرایط زندگی خود به صورت هفتگی انتخاب کنند.
17-انجام مشاغل دور کاری برای زنان تا هم به اشتغال بپردازند و هم در محیط خانه به کارهای منزل برسند.
18-بیمه نمودن زنان خانه دار را با هدف تأمین آتیه آنان در دوران از کار افتادگی، کهولت و بی‌سرپرستی (طلاق و یا فوت همسر).