اکتبر 25, 2020

پایان نامه کارشناسی ارشد : بررسی حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین حمایت از کودکان در ایران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

زن و مردی به وجود می‏آید؛ بدون آنکه پذیرندگان طفل، پدر و مادر واقعی آن طفل باشند (امامی 1387).

در لسان حقوقی، فرزند به کسی گفته می‌گردد که از نسل دیگری باشد و بین آنها ارتباط خونی و طبیعی وجود داشته و بین پدر و مادر او غیر از در موارد استثنایی ارتباط زوجیّت ایجاد شده باشد. ممکن می باشد زن و شوهری فرزند غیر را به فرزندی بپذیرند که در این صورت قانون گذار چنین کودکی را در حکم فرزند این خانواده به شمار می‏آورد و آثاری برای این ارتباط حقوقیِ مجازی می‏شناسد.

تفاوت فرزند واقعی و فرزند حکمی یا ظاهری در این می باشد که پیوند موجود بین فرزند حقیقی و پدر و مادر وی پیوندی طبیعی و ناگسستنی می باشد و ارتباط حقوقی بین آنها هیچگاه از بین نخواهد رفت، اما پیوند بین فرزند و پدر و مادر خوانده به آن محکمی نیست و عواملی نظیر انحلال خانواده و غیره بسته به سیاست قانونگذار ممکن می باشد ارتباط حقوقی موجود را زایل کند.

 

2-2-تعریف کودک از دیدگاه حقوقی

از دیدگاه حقوقی کودک یا صغیر به کسی گفته می‌گردد که از نظر سن به نمو جسمی و روانی لازم برای زندگی نرسیده باشد. زیرا حیات واقعی کودک با تولد آغاز می‌گردد، لذا دوران کودکی هم با تولد شروع می‌گردد[1].

کنوانسیون حقوق کودک در ماده (۱) خود کودک را چنین تعریف می‌کند:«مقصود از کودک افراد انسانی زیر ۱۸ سال می باشد، مگر آنکه طبق قانون قابل اجرا در مورد کودک، سن بلوغ کمتر تشخیص داده گردد[2]».

نوشته ای دیگر :   دانلود کارشناسی ارشد : بررسی آرای تربیتی سیاست نامه ی خواجه نظام الملک توسی

 

2-3- حضانت و نفقه

در تعالیم اسلامی علاوه بر تکالیف عمومی که زن و شوهر نسبت به یکدیگر دارند باید به مبانی خانواده و تربیت فرزندان کمال همکاری را داشته باشند. لذا در فقه اسلامی نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف به شمار می‌آید. از نظر تعالیم اسلامی نگهداری و تربیت طفل را حضانت می‌گویند.

«نگهداری طفل عبارت می باشد از ایجاد زمینه‌ی مناسب برای بقاء، نمو، بهداشت روانی و جسمی، ارضاء کامل تمایلات باطنی کودک و در نظر داشتن تمام جهات شخصیت او فقط در محیط خانواده میسر می باشد. آغوش گرم مادران و دامن پر مهر پدران می‌تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد[3]».

[1] آقا بیگلویی، عباس و دیگران. (۱۳۸۰). کودک آزاری، تهران:کتاب آوند دانش، ص۱۳.

[2] عبادی، شیرین. (1387). حقوق کودک، چاپ هفتم، نشر روشنگران و مطالعات زنان، تهران، ص5.

[3] یثربی قمی، علی محمد. (1376). حقوق خانواده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، تهران؛ نشر نگار.

 مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران