نوامبر 24, 2020

پایان نامه کارشناسی ارشد : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

فصل اول : موضوع شناسی قاچاق

  مبحث اول- اظهار مفاهیم و کلیات قاچاق

گفتار اول – تعریف قاچاق

در قانون مجازات مرتکبین قاچاق و سایر قوانین مربوطه بدون اینکه اقدام قاچاق تعریف و توصیف گردد، فقط به تعیین مجازات اکتفاء شده می باشد. پس به جهت فقدان تعریف قانونی درمورد «قاچاق» برای رسیدن به تعریفی منطقی از آن به ناچار بایستی به منابع دیگری غیر از قانون مراجعه نمود.بعضی قاچاق را تخلفی گمرکی برشمرده که شامل الف) ـ حمل و نقل کالا از نقطه­ای به نقطه­ای (خواه دو نقطه مزبور در داخل کشور باشد، «قاچاق داخلی»، خواه یک نقطه در داخله و یک نقطه در خارجه باشد که آن را «قاچاق خارجی» می­گویند). برخلاف مقررات مربوط به حمل و نقل به طوری که این اقدام ناقض ممنوعیت یا محدودیتی باشد که قانوناً مقرر شده می باشد (خواه اقدام مزبور ناقض امتیاز یا انحصاری باشد، خواه نه) مثلاً صادر و وارد کردن اجناس مجاز بدون دادن عوارض گمرکی قاچاق عوارض گمرکی می باشد (ماده 34 قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب 1312) و حمل و نقل اجناس در داخل کشور بدون دادن عوارض بلدی عنوان قاچاق عوارض بلدی را دارد (ماده 45 قانون مجازات مرتکبین قاچاق 1312).

ب): خرید و فروش و یا نگهداری اجناس مذکور فوق (ماده دوم قانون راجع به فروش اجناس ممنوعه مصوب 1314).

ج): اجناس مذکور فوق که مورد فعل قاچاق قرار می­گیرد نیز عنوان قاچاق را دارد»[1]

نوشته ای دیگر :   دانلود پایان نامه ارشد:بررسی آراء و نوآوری‌های شهید محمدباقر صدر در اصول فقه

اداره حقوقی قوه قضائیه طبق نظریه شماره 7987/7 در تعریف قاچاق چنین اظهارنظر کرده می باشد: «غیر از آن چیز که در ماده یک قانون اصلاح ماده یک قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب 9/11/1373 آمده و کالاهای موضوع درآمد دولت و ممنوع الصدور و ممنوع الورود را در برمی­گیرد، تعریف دیگری از قاچاق نشده می باشد و به طور اختصار، قاچاق عبارت می باشد از وارد کردن یا صادر کردن کالا برخلاف قوانین و مقررات جاری و یا اقدامی که قانوناً در حکم قاچاق محسوب می باشد». باتوجه به تعاریف مختلفی که از سوی صاحبنظران متعدد، ارائه شده می­توان قاچاق را با لحاظ قوانین موضوعه کشور چنین تعریف نمود: هرگونه بهره گیری از مال موضوع درآمد دولت، بدون پرداخت درآمد مقرره، و یا ورود و صدور مال ممنوع و یا تحصیل اموال انحصاری از غیر کانال دولتی، و انجام هرگونه اقدامی که قانوناً در حکم قاچاق محسوب شده می باشد[2].

5ـ اظهار کردن کالای ممنوع الورود یا غیرمجاز تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط با نام دیگر.

6ـ وجود کالای اظهار نشده ضمن کالای اظهار شده به استثنای مواردی که کالای مزبور از نوع مجاز بوده و مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض آن بیشتر از مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض کالای اظهار شده نباشد. کالای اظهار نشده ضمن کالای ترانزیتی اعم از اینکه کالای مزبور مجاز یا مشروط و یا ممنوع باشد مشمول این بند خواهد بود.

7ـ خارج نکردن یا وارد نکردن کالایی که ورود یا صدور قطعی آن ممنوع و یا مشروط باشد ظرف مهلت مقرر از کشور یا به کشوری که به عنوان ترانزیت خارجی یا ورود موقت یا کابوتاژ (Cabotage) یا خروج موقت یا مرجوعی اظهار شده باشد غیر از در مواردی که ثابت گردد در عدم خروج یا ورود کالا سوء نیتی نبوده می باشد.

نوشته ای دیگر :   بررسی آرای تربیتی سیاست نامه ی خواجه نظام الملک توسی

[1]– جعفری لنگرودی، محمد جعفر، 1368، ترمینولوژی حقوق، نشر گنج دانش، ص 510.

-[2] آقازاده، علیرضا، 1385،قاچاق کالا، آثار اندیشه، چاپ اول، ص14

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن