ژانویه 16, 2021

پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

دلیل شیوع گسترده‌ی اعتیاد با مشکل روبه رو گردید و انگلیسی‌ها همچنان به تجارت تریاک ادامه دادند. با حاد‌تر شدن اوضاع امپراتور چین نماینده ای مخصوص برای مبارزه با این وضعیت بحرانی تعیین نمود.

لین تسه هو که از سوی امپراتور به عنوان کمیسر مخصوص وارد اقدام شده بود دست به اقدامات زیادی زد تا شاید جلوی استعمار بریتانیا را در گسترش اعتیاد در میان مردم چین را سد نماید. مانند اقدامات لین تسه هو این بود که در آوریل ۱۸۴۰، حدود سی هزار صندوق تریاک متعلق به انگلیسی‌ها را به دریا ریخت. این اقدام نماینده مخصوص امپراتور چین برای انگلستان که در آمدی سرشار از تجارت تریاک چین به دست می‌آورد ضربه اقتصادی شدیدی محسوب می‌گردید زیرا که این کشور تنها در عرض یک دنبال بهره گیری از نیروی کار ارزان به قاچاق بشر اقدام نمایند. قاچاقچیان بشر که اکثر آنها یهودی بودند از آفریقا و دیگر کشورهای ضعیف بشر‌ها را به بردگی گرفته و به اروپا بویژه آمریکا انتقال می‌دادند در این زمان بازار برده رونقی ویژه یافته بود و برده داری و قاچاق بشر تبدیل به یکی از سود آورترین فعالیت‌ها شده بود.

هر چند به ظاهر برده داری با بعضی قوانین و بیانیه های ظاهرا انسانی از سوی غربی‌ها ملغی شده می باشد اما قاچاق بشر امروزه سهم مهمی از فعالیت های قاچاقچیان را تشکیل می‌دهد. تفاوت برده داری امروز با برده داری گذشته در این می باشد که امروزه بیشتر قاچاق شوندگان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند و برده داری امروز که به برده داری سفید شهرت دارد به جای بهره گیری از نیروی جسمی به سمت برده داری جنسی پیش رفته می باشد.

 

 مبحث دوم : بعضی راهکار های مقابله با قاچاق در ایران

در ارتباط با راهکارهای عملی در خصوص مقابلع با قاچاق کالا مباحث ریادی مطرح شده می باشد که شاید بعضی از راهکارها بر گرفته از قوانین ایران در مورد قاچاق می‌باشد نکته حائز اهمیت در این خصوص آن می باشد که قاچاق کالا در ایران با بعضی از مسایل اجتماعی به شدت گره خورده می باشد که در صورت انجام اقدامات غیر اصولی در این مورد می‌تواند تبعات اجتماعی زیادی را در پی داشته باشد . ایران با حدود 14 کشور هم مرز می‌باشد ضمن اینکه بسیاری از مرز نشینان نیز بدلیل شرایط بد آب و هوایی در فقر به سر می‌برند و امرار معاش خود را از این راه بدست می‌آورند بنابر این بایستی دراین ارتباط راهکارها به دقت مورد کنکاش قرار گیرد تا از هر گونه شتابزدگی در این حوزه پیشگیری بعمل آید. لذا در ذیل به بعضی از راهکارهای عملی اشاره می‌گردد.

مبحث سوم: وضعیت قوانین ومقررات در خصوص قاچاق در ایران

کامل‌ترین قانون در خصوص قاچاق, قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب۱۳۱۲ و اصلاحیه های بعدی آن بود. قانون گذارپس ازاین قانون, قانون دیگری درمورد قاچاق تدوین ننمود. تا این که در سال ۱۳۷۴ با در نظر داشتن ضرورت های موجودقانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچ اق کالا و ارز به صورت فوق العاده به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. در این جا به قوانینی که در این فاصله زمانی (از سال ۱۳۱۲ تا ۱۳۷۴) به نحوی راجع به قاچاق مقرراتی وضع نموده اند, اشاره می‌گردد:

۱- قوانین مربوط به قاچاق ارز پس از قانون م .م .ق ۱۳۱۲:

همان گونه که گفته گردید قانون مجازات مرتکبین قاچاق و اصلاحیه های بعدی آن کامل‌ترین قانون عام درمورد قاچاق بوده که همه موارد قاچاق, ازجمله قاچاق ارز رادر بر می‌گیرد و هرچند از تاریخ تصویب قانون مذکور تاکنون قوانین و مقررات مختلفی

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن