نوامبر 30, 2020

پایان نامه در مورد : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

 10ـ  بیرون بردن کالا از گمرک با بهره گیری شمول معافیت با تسلیم اظهارنامه خلاف یا اسناد خلاف واقع.

11ـ اظهار خلاف راجع به کمیت یا کیفیت کالای صادراتی به نحوی که منجر به خروج غیرقانونی ارز از کشور گردد.

با دقت در متن ماده مرقوم معلوم می­گردد که قانونگذار تنها به ذکر مصادیق بارزی از قاچاق گمرکی پرداخته و بدین ترتیب قواعد و الگوهای اجرایی محدودی در این زمینه به دست داده می باشد.

خروج کالا برخلاف ترتیب فوق از مصادیق قاچاق بوده و با متخلفین برابر موازین قانونی برخورد خواهد گردید. فهرست مبادی مجاز گمرک اعلام می­گردد و هرگونه تغییر در فهرست مزبور با اعلام گمرک خواهد بود.

نگهداری، توزیع و حمل و نقل و فروش کالاهای خارجی که جنبه تجاری داشته و از طریق غیرمجاز و بدون پرداخت حقوق ورودی وارد کشور می­گردد، ممنوع و قاچاق محسوب شده و مشمول مجازات­های قوانین قاچاق کالا می­گردد».

 

گفتار دوم-  انواع قاچاق

قاچاق به عناوین مختلف دسته‌بندی می‌گردد، قاچاق را می‌توان به قاچاق داخلی و خارجی تقسیم نمود. در این تقسیم‌بندی مبدأ و مقصد محموله قاچاق در نظر گرفته می‌گردد و چنانچه این دو نقطه در یک کشور باشند قاچاق داخلی و در غیر این صورت قاچاق خارجی محسوب می‌گردد. همچنین با لحاظ عوارض تعلق گرفته به کالا، قاچاق را می‌توان به قاچاق عوارض گمرکی و قاچاق عوارض بلدی تقسیم نمود. براین اساس صدور و ورود کالاهای مجاز بدون دادن عوارض گمرکی، و حمل و نقل کالا در داخل کشور بدون دادن عوارض بلدی نیز قاچاق محسوب می‌گردد. از سوی دیگر با در نظر داشتن ممنوع بودن و نبودن کالاهای قاچاق، این جرم قابل تقسیم به قاچاق کالاهای ممنوعه و قاچاق کالاهای مجاز تقسیم می‌گردد.[1]

نوشته ای دیگر :   بررسی آراء و نوآوری‌های شهید محمدباقر صدر در اصول فقه

از دید صاحبنظران تقسیم بندی های فراوانی از قاچاق هست که قاچاق کالا درکنارقاچاق مواد مخدر ، خدمات، اشخاص، جنگی و غیره از مهمترین و گسترده‌ترین انواع قاچاق به شمار می­رود. بعضی از حقوقدانان قاچاق را درسه دسته تقسیم کرده اند: آغاز قاچاق محض، بدین معنا که قانونگذار فعل مجرمانه ای را صریحاً قاچاق دانسته و    اما از مجموع مقررات موضوعه مربوط به قاچاق کالا، می­توان انواع قاچاق کالا را به توضیح ذیل نام برد:

1ـ قاچاق اموال موضوع درآمد دولت

2ـ قاچاق اموال ممنوع الورود

3ـ قاچاق اموال ممنوع الصدور

4ـ قاچاق کالاهای انحصاری

5ـ اعمال در حکم قاچاق

بند اول–   قاچاق اموال موضوع درآمد دولت

قاچاق اموال موضوع درآمد دولت عبارت می باشد از وارد کردن یا صادر کردن اموال موضوع درآمد دولت بدون رعایت و انجام تشریفات خاص گمرکی و یا انجام هر نوع  اقدام دیگری که به موجب قوانین خاص در حکم قاچاق اموال موضوع درآمد دولت محسوب می­گردد. اصطلاحاً در گمرک،به قاچاق کالای موضوع درآمد دولت «قاچاق کالای مجاز نامیده می­گردد». یعنی[1]– به نقل از وب سایت معاونت حقوقی و امور مجلس

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن