ژانویه 16, 2021

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

چکیده:

پدیده قاچاق کالا از مسائل و مشکلات همه کشورهاست، اما در کشورهای رو به توسعه یک معضل به شمار می­رود. این پدیده از آن جهت مذموم شناخته می­گردد که بر جریان اقتصاد کشورها سایه افکنده و آثار منفی می­گذارد، مانند آن اخلال در سیاست های اقتصادی، کمک به افزایش فقر، تسهیل انحصار و رانت خواری و معضلات پولی می­باشد. بی شک این آثار منفی، فراهم آورنده اختلال در فرایند های مختلف در جوامع می باشد و نتیجه این اختلال، عدم توازن و تعادل در نظام اجتماعی-اقتصادی کشورها بوده و می­تواند توسعه همه جانبه را دچار کندی و حتی توقف نماید. علت های و عوامل متعددی برای ارتکاب قاچاق کالا ذکر گردیده می باشد اما در این پژوهش عوامل مختلف در سه بخش مهم عوامل رفتاری، ساختاری و زمینه­ایبیان شده می باشد. ماهیت ارتکاب قاچاق، نشان دهنده این می باشد که این پدیده ارتباط تنگاتنگی با حقوق بین­الملل دارد. پس، در عرصه بین المللی نیز کوشش هایی برای پیشگیری و برخورد با قاچاق کالا صورت گرفته می باشد و از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و حتی حقوق جزای بین الملل به آن پرداخته شده و می­ توان مشاهده نمود که نهادها و سازمانهای بین المللی مختلف از قبیل سازمان تجارت جهانی یا سازمان گمرک جهانی و غیره به آن به شکل ویژه­ ای پرداخته اند .

این پژوهش با اتکاء به روش تحلیلی- توصیفی و با بهره گیری از مطالعات کتابخانه­ای به تبیین وضعیت قاچاق کالا در حقوق بین الملل پرداخته و راهکارهای مقابله با قاچاق کالا را از منظر اتاق بازرگانی بین المللی ICC را مطرح ساخته می باشد. نتایج پژوهش حاضر نشان از تأثیر بسزای اتاق مزبور در امر فرهنگ سازی و اعتلای آموزش های تخصصی بازرگانی با هدف پیشگیری از وقوع قاچاق کالا در عرصه تجارت بین الملل داشته و همچنین مبین آن می باشد که اتاق مزبور می­تواند با تدوین مقررات متحدالشکل، بخشی از خلاء های معاهدات و مقررات بین المللیِ زمینه ساز پدیده قاچاق کالا را پوشش دهد و به این طریق تأثیر مهم خود را در مقابله با قاچاق کالا به خوبی ایفاء کند.

 

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن