نوامبر 27, 2020

پایان نامه ارشد در مورد : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

مبحث اول : تاریخچه قاچاق در ایران

تجارت و داد و ستد به عنوان یکی از مهم‌ترین مقوله های زندگی بشر در طول تاریخ همواره در میان مردم به اشکال مختلف در جریان بوده ومی باشد. این مقوله مهم در زندگی بشر از گزند خطرات و لطمات در امان نبوده و همواره مخاطرات کوچک و بزرگی بر سر راه تجار و بازرگانان قرار می‌گرفت. مانند خطرات و آسیب های تجارت چه در داخل کشور‌ها و چه در صحنه بین المللی پدیده ای می باشد به نام قاچاق. شاید جالب باشد تاریخ را ورق زده قاچاق و قاچاقچی گری را در طول زمان مورد مطالعه قرار داد. این امر هر چند به دلیل کمبود منابع تاریخی اندکی سخت به نظر می‌رسد اما با تدقیق در وقایع     مانند کالا هایی که در دوران باستان مورد قاچاق قرار می‌گرفتند می‌توان از ابریشم، عطر، صندل، کندر، میخک و فلفل دانست. در این زمان قسمت مهمی از کالا‌ها از طریق دریا حمل می‌گردید. لذا دزدان دریایی به عنوان قاچاقچی در دریا فعالیت خود را آغاز کردند در این میان معروف‌ترین قاچاقچیان و دزدان دریایی فینیقی‌ها بودند که تجار از آنان به شدت وحشت داشتند.

از مهم‌ترین کالاهایی که به صورت قاچاق از کشوری به کشور دیگر حمل شده و همین امر باعث شکستن انحصار کالای ذی قیمت گردید. قاچاق پیاز زعفران از ایران به چین و متقابلا قاچاق کرم ابریشم از چین به ایران بود. در مورد قاچاق زعفران گفته شده که مأموران سیاسی که به عنوان سفیر چین به ایران آمده بودند از موقعیت خود بهره گیری کرده اقدام به قاچاق زعفران می‌نمایند. درمورد‌ی قاچاق کرم ابریشم نیز داستانی که بیشتر به افسانه شبیه می باشد ذکر گردیده؛ بر اساس این داستان پس از آنکه سالیان و قرون متمادی چینی‌ها انحصار تولید ابریشم را در اختیار داشته و مانع از دستیابی سایرین به این کالای ارزشمند شده بودند، شاهزاده خانم چینی که به عنوان عروس یکی از پادشاهان ایرانی از چین به ایران می‌آمد از فرصت بهره گیری نموده تعدادی کرم ابریشم را در میان لباس خود به ایران می‌آورد. از دیگر محصولاتی که ظاهرا به صورت قاچاق به ایران وارد شده از نیشکر یاد می‌گردد. ظاهرا این گیاه ارزشمند از دوره‌ی اشکانیان از طریق قاچاق وارد ایران شده می باشد.

نوشته ای دیگر :   پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع :بررسی آراء و نوآوری‌های شهید محمدباقر صدر در اصول فقه

در زمان حکومت ساسانیان بر ایران قواعد و قوانین سختی برای کنترل اقتصاد و تجارت وضع گردید. یکی از قوانین وضع شده در این دوره قانونی بود که تجارت ابریشم را به صورت انحصاری در اختیار دولت قرار می‌داد. ناگفته نماند که اهمیت فوق العاده ابریشم در این زمان دولت ساسانی را بر آن داشت تا با اعمال کنترل بر تجارت ابریشم که عمدتا از طریق ایران به اروپا صادر می‌گردید ضمن در دست گرفتن کنترل بازار این وابستگان به دربار در خصوص کشت و تجارت تریاک به دست آورده بودند، اعتیاد به مواد مخدر بویژه میان جوانان گسترش پیدا نمود. در دوران حکومت پهلوی شخصی به نام هوشنگ دولو قاجار سهم قابل ملاحظه ای از کشت و تجارت تریاک را در انحصار خود گرفته و از این راه سود سرشاری عاید می‌نمود. پس از انقلاب اقدامات مهمی برای جلوگیری از کشت و تجارت تریاک انجام گرفت. شورای انقلاب که در غیاب مجلس تأثیر قانونگذاری را در اوایل انقلاب به عهده داشت، با تصویب شدید‌ترین لایحه قانونی در تاریخ 19/3/1359 گام مهمی در مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ برداشت.

قاچاق تریاک و ارتباط‌ی استعمار با سودای این ماده‌ی خانمانسوز در تاریخ شاید بیش از هر واقعه دیگر یادآور جنگ تریاک باشد. موضوع از این بنا بر این بود که ملوانان هندی در سال های ۱۶۰۰ م توتون را به تایوان برده در آنجا با تریاک مخلوط کردند و به سرزمین چین انتقال دادند. آنان بزودی شروع به تبلیغ تریاک نموده و با فراهم آوردن تسهیلات موجبات بهره گیری آسان چینی‌ها از مواد مخدر را فراهم کردند. به این ترتیب قاچاقچیان خارجی و به طور مشخص استعمار گران هلندی و بویژه انگلیسی اقدام به تجارت پرسود مواد مخدر در چین نمودند. دولت چین با مشاهده گسترش بهره گیری از تریاک وارد اقدام گردید اما در آغاز این امر به

نوشته ای دیگر :   دانلود پایان نامه ارشد:بررسی آثار و احوال ابوسعد خرگوشی

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن