نوامبر 28, 2020

پایان نامه ارشد درمورد استان هرمزگان، استان گلستان، سلسله مراتب

پوشش گیاهی خور آذینی
مجموعه تالابی مزبور یک پهنه ماندابی گلی، ماسه ای و بین جزر و مدی با خور های بزرگ و کوچک و جزایر کوچک متفرقه است که توسط جنگل های حرا و چندل در حد فاصل دو رودخانه گز و هیوه پوشیده شده است. تالاب آذینی از شگفت انگیز ترین تالاب های گرمسیری کشور است و مجموعه ای است از جنگل های مانگرو با دو گونه بر تر حرا Avicennia marina و چندل Rhizophora mucronata. رویشگاه چندل تنها در این تالاب در کل منطقه ساحلی جنوب ایران وجود دارد.
2-35-1- 2 حیات وحش خور آذینی
این رویشگاه جنگلی منحصر به فرد به لحاظ تنوع اکولوژیکی و ژنتیکی بسیار بالا با وسعتی بیش از ??? هکتار و با موقعیت جغرافیایی خاص زیستگاه ارزشمندی برای نگهداری و حفاظت ویژه است. این تالاب همچنین یکی از نواحی مهم زمستان گذرانی پرندگان در معرض خطر انقراض، همچون پلیکان پا خاکستری ( Pelecanus crispus ) حواصیل خاکستری ( Ardea cinera )، اکرت بزرگ ( Egretta alba ) و اکرت ساحلی ( Egretta gularis )، گیلانشاه ( Numinous auguata )، گیلانشاه ابرو سفید و گیلانشاه حنایی و… است. علاوه بر این از پرندگان خشکزی نظیر تیهو، دلیجه، بلبل خرما و لیکو، در حاشیه تالاب می‌توان نام برد. به علت جزر و مدی بودن تالاب بسیاری از ماهیان دریای عمان نیز وارد تالاب می‌شوند(www.irandeserts.com).
2-35-2 آبشار پشتگر بشاگرد
آبشار پشتگر آبشاری است که در روستای پشتگر در بخش مرکزی شهرستان بشاگرد و در ?? کیلومتری از شهر سردشت واقع شده است.
همانطور که نمایی از آبشار در تصویر 3- 2 مشاهده می‌شود، این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای بشاگرد است که دارای جاذبه های بسیار دیدنی است.از دیگر آبشارهای معروف و دیدنی این شهرستان میتوان از آبشار بابک هم نام برد که آبشار بسیار معروفی است و روزانه گردشگران زیادی از این آبشار دیدن میکنند (www.bashagardnews.ir)

2-35-3 گلفشانهای جاسک
گِل‌فِشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل‌ولای از زیر زمین به شکل چشمه‌وار به سطح زمین می‌رسد و شکل ماهوری بخود می‌گیرد. گل‌فشان یکی از عوارض ژئومورفولوژی و زمین‌شناسی است که از یک یا چند دهانه آتشفشانی تشکیل شده و بطور مداوم گل سردی ازآن به خارج پرتاب و روان شده و باانباشته شدن رویهم، کم‌کم مخروطهای کوچک و بزرگی راتشکیل می‌دهد. برخی معتقدند گل‌فشان پدیده‌ای مرتبط با فعالیت‌های آتش‌فشانی است، اما اغلب دانشمندان معتقدند این پدیده خاستگاه غیر آتشفشانی دارند.
دو عامل پیدایش گل‌فشان‌ها به شرح زیر است:
1- فشارهای زمین‌ساختی باعث پیدایش گل فشانها شده‌اند. این گل فشانها دارای روانه‌های گلی سرد هستند.
2- گل فشانها از عوارض مرتبط به پیامدهای آتشفشانها است که این نوع گل فشانها دارای روانه‌های گلی داغ می‌باشند.
منشا تشکیل گل‌فشان‌ها در سواحل شمالی دریای عمان، فشار حاصله حرکت صفحه اقیانوسی دریای عمان و در منطقه شمال ایران – گلستان نیز مربوط به زیرصفحه قاره‌ای ایران باشد.
وجود این پدیده ریخت‌شناختی در هر منطقه نشانه فعالیت زمین‌ساختی آن منطقه بوده‌است. بنابراین احتمال زلزله خفیف و گسل خوردگی وجود داشته که این امر باید در احداث سازه‌های ثابت و سکونت گاه‌ها لحاظ شود. ترکیبات بعضی گل فشانها تا حدی مشخص کننده وضعیت درونی زمین از لحاظ وجود منابع آب و نفت و سایر مشتقات هیدروکربنی می‌باشد.
گل فشان‌های ایران اکثراًدر جلگه ساحلی دریای عمان در جنوب استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان و نمونه‌های در شمال استان گلستان در شهرستان آق‌قلا واقع شده‌اند. تعدادی از آنها فعال بوده و فعالیت آنها در فصول مختلف سال با تغییراتی همراه است، بطوریکه گاهی یک گل فشان فعال، ممکن است غیرفعال شود و بالعکس. یک گل‌فشان در شهرستان جاسک استان هرمزگان در فاصله حدود ? کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده است، مجموعه گل افشان دیگری وجود دارد که از فعالیت آن اطلاع دقیقی در دسترس نیست. گل افشان‌های حوض مانندی نیز در منطقه میناب گزارش شده‌اند. در عکس شماره 3-3 نمایی از یک گلفشان در شهرستان جاسک آورد شده است (http://fa.wikipedia.org).
2-35-4 منطقه حفاظت شده جگین و گابریک
این منطقه با مساحتی معادل 2760 هکتار در سواحل دریای عمان و شرق نوارساحلی استان هرمزگان واقع شده و از یک مجموعه آبرفتها و کفه های گلی جزر و مدی، سواحل ماسه ای، جزایر لجنی پست و نوارهای ماسه ای در دهانه رودخانه های جگین و گابریک تشکیل شده است توده های نسبتاٌ وسیعی از جنگلهای حرا در طول آبراهه های جزر و مدی منطقه وجود دارند و در دشتهای ساحلی مجاور نیز جنگلهای نسبتاٌ متراکمی‌از گونه های آکاسیا، کهور، کنار و گز به چشم می‌خورد که با پهنه های ماسه ای عاری از گیاه همراه می‌باشد جنگلهای حرا و آبهای کم عمق ساحلی، زیستگاه تخم ریزی با ارزشی را، برای ماهیان و. سخت پوستان که از نظر شیلاتی حائز اهمیت هستند، بوجود آورده اند. این تالاب نیز زیستگاه زمستانگذرانی با ارزشی جهت پرندگان آبزی و کنارآبزی می‌باشد.

نوشته ای دیگر :   منابع مقاله دربارهبخش چهاردانگه

2-35-5 ساحل دریای جاسک
بندرجاسک درکناردریای مکران (عمان) قراردارد و از موقعیت طبیعی فوق العاده ای برخورداراست 270کیلومتر ساحل این شهرستان درشرق وغرب به زیبائی کشیده شده است. این ساحل ازغرب از گوان واگوشک در80 کیلومتراین بندر آغاز و در شرق به روستای آبکوهی و کرتی، ختم میگردد. ساحل جاسک بیش از 21 خور را در خود جای داده است که هریک داستان شگفت انگیز طبیعت را بنمایش گذاشته اند. این خور ها زیست گاه وتوقفگا
ه انواع پرندگان مهاجر میباشند که در فصول مختلف سال درآنها دیده میشوند. بزرگترین خور در حوزه شرق جاسک خور کرتی یا رابچ میباشد که ضمنا بزرگترین خور خاور میا نه بحساب می‌آید. درآن سوی رودخانه و دشت جگین،ساحل زیبای عبد وبیاهی در120کیلومتری شهرجاسک، یکی از دیدنی ترین سواحل این شهرستان می‌باشد. جذابیت این ساحل به دماغه راس میدانی وکچ (پناهگاه وخلیج) ادامه دارد و می‌تواند با ایجاد زیرساخت های مختصری به بهشت گردشگران مبدل ساخت. درطول ساحل جاسک غربی جاذبه های دیدنی فراوانی وجود دارد.که از این قرارند (http://rezaravaei.blogfa.com).
2-35-5-1 کپو وسراهکون(kappo)
جزیره ای صخره ای بین ساحل گتان وبونجی به زیبائی سراز آب بیرون آورده ومحل مناسبی برای جذب گردشگران بحساب می‌آید.
2-35-5-2 تومپ خلفان
درنزد یکی خورکرکننگی شبه جزیره زیبائی وجودارد بنام تومپ خلفان ( درگویش بلوچ تومپ به معنای تپه است. این شبه جزیره که محل زیستگاه انواع پرندگان دریائی ساکن و پرندگان مهاجرمیباشد) که درگذشته ای نه چندان دور، صیدگاه وتفرجگاه اعراب حوزه خلیج فارس وسلطان نشین عمان، بوده است وبهمین دلیل به این نام شهرت پیدا کرده است. این شبه جزیره تماشایی در میان تپه ماهورهای خور کرکننگی karkanangi، محصور میباشد ویکی از جاذبه های شرقی جاسک می‌باشد (همان منبع).
2-35-5-3 صیدگاه های تفریحی
در ساحل غربی وشرقی جاسک صید گاه های متعددی وجود دارند که مورد علاقه بسیاری ازگردشگرن استان هرمزگان واستان های مجاور میباشند.
2-35-5-4 صید گاه های ساحل غربی
صیدگاه های ساحل غربی بندر قراردارد. این ساحل زیبا یکی از بزرگترین صید گاه های منطقه به شمار می‌آید که در تعطیلات و مخصوصا در فصل زمستان، گردشگران زیادی را بسوی خود جهت صید انتطاری بسوی خود میکشد. صیدگاه گنگان، مزاری، خور جاسک کهنه، ازجمله صیدگاه های دیگر، غربی جاسک، میباشند.
2-35-5-5 صیدگاه های ساحل شرقی
درساحل شرقی جاسک نیز صید گاه های تفریحی متعددی وجود دارد که طی سال های اخیر، نظربسیاری ازگردشگران را به خود جلب کرده است.
این صید گاه ها که ازساحل بحل درپنج کیلومتری شهرجاسک شروع میشود عبارتند از:صید گاه سنت sontdaraf درف،پوراف، صیدگاه خورخلاصی،صیدگاه سورگلم،صید گاه سورگلم،صیدگاه حد درساحل گابریگ،وصیدگاه بزرگ ودیئنی رابچ درشرقی ترین ساحل شرقی جاسک قراردارد.
صید گاه های دیگری در اطراف شبه جزیره جاسک وجود دارد که ازگذشته های دورتفرجگاه گردشگران بوده است و علاقه مندان صید انتظاری وساحلی رابسوی خود جلب نموده اند که از جمله آنان عبارتند از:
صیدگاه لمبری،صیدگاه زیارت وصیدگاه سیاه کوه درراس دماغه جاسک.
خورو خلیج جاسک نیزازصیدگاه های تفریحی بندرجاسک بشمار می‌آید (همان منبع).
2-35-5-6- سرزمین های زیرآب و صخره های مرجانی جاسک
دراطراف شبه جزیره جاسک یک رشته صخره های مرجانی وجود دارد که به فا صله 10تا40 متر از ساحل دریا تا خلیج میدانی درشرق جاسک، کشیده شده اند که عمق آب تا روی صخره درهنگام جزربین 1تا3متر، متغیراست.این دنیای زیر آب محل تجمع انواع ماهی ها و جانوران تماشائی دریائی است.
صخره های زیر آبی جاسک محل گشت وگذارغواصان بومی‌منطقه می‌باشد که هر روز برتعداد این گردشگران زیرآب افزوده می‌شود. غواصان جاسکی درمحل هائی چون: سه پستان و گشر(gesher) تییو، اسکله، گشرفشنگی، گشر زیارت،گشرچیل، گشرکیبل هوزوکت افتارگ، گشرسیاه کوه و بلاخره گشرو ساحل صخره ای سنت درف، از جمله جاذبه های گردشگران وغواصان می‌باشد. گشربایه گشرگلیوار گهه، گشر تیمور، گشر غریبو، بهمدی، مازندرانی وگشرهای گنگان که عبارتند از: سنگ پدری سنگ دریائی وسنگ گدا وسنگ14 گازی وسه گازی ونه گازی وسنگ دریائی کوه مبارک ازجمله صخره های زیردریائی دیگری هستند که با فاصله بیشتری ازساحل قراردارند که ازجمله صید گاه های معروف صیادان حرفه ای جاسکی می‌باشند (همان منبع).

نوشته ای دیگر :   پایان نامه ارشد درمورداستان هرمزگان

2-35-6 جنگل های حرا
جنگل های حرا دارای ارزشهای مهمی‌جهت تفرج و گردشگری هستند از مهمترین فعالیت های گردشگری جنگل های مانگرو جاسک تفرج از طریق فعالیت های قایقرانی می‌باشد. یکی دیگر از فعالیت های گردشگری منطقه فعالیت پرنده نگری برای علاقمندان به طبیعت است وجود این جنگل ها و طبیعت زیبای آن عامل مهمی‌در جهت جذب علاقمندان به طبیعت بوده است (www.doe.ir). همانطور که در تصویر 3- 5 مشاهده می‌شود. جنگل های حرا در بعضی از بنادر وجزایرجنوبی ایران بعنوان جاذبه های طبیعی این مناطق،گردشگران بسیاری را بخود جلب نموده اند.
باهمه این تفاصیل حرا منطقه شرق هرمزگان که تمر( temer) خوانده میشوند، ازجمله دیدنی ترین و وسیع ترین جنگلهای دریائی کشور بشمارمی‌آیند که حراءآذینی باوسعتی بیش از 3 هکتارازجله این جنگل هاست که در120کیلومتری جاسک و درمنطقه بریزگ قراردارد.
درمناطقی از شرق و غرب شهرستان جاسک نیز وجود دارد که بدلیل غفلت در معرفی آن ها،کمتر نامی‌ازاین جاذبه ها ی زیبای دریائی به میان می‌آید. در ذیل به این جنگلها اشاره شده است.

2-35-6-1 حرا خورلوران
این حرا درشمال بندر جاسک قراردارد که در ورودی خور لوران واقع است. ویکی ازمناطق زیبای بندرمی‌باشد. حرالوران درگذشته ازجمله زیستگاه پرندگان بود که متاسفانه بدنبال بی توجهی مسئولین امر، تبدیل به زباله دان شهرشده است.
2-35-6-2 حراء پوراف (mudvolcano)
جنگل حراپوراف درمجاورت آب گرم وگل افشان پوراف قراردارد واز جمله صید
گا ههای تفریحی میباشد.
2-35-6-3- جنگل دریائی خلاصی
این حراء ازوسیعترین حراء منطقه و زیستگاه انواع پرندگان میباشد.
حرا خلاصی ازطریق خشکی ودریا از بندرجاسک قابل دسترسی است ودر30 کیلومتری این بندر قراردارد.
2-35-6-4 حراء پهنو(pahnu)
جنگل دریائی زیبای دیگری در70 کیلومتری شرق جاسک ودر دل خور حد وجود دارد که ازغرب به شرق و از جنوب روستای سیرومچ شروع وبیشترجنوب منطقه گابریگ را دربر میگیرد.
این جنگل حراء، بهشت صیادان منطقه به شمار می‌آید که درفصل تخم ریزی میگو، به این سو جهت صید پنها نی وبدور از نگاه شیلات جاسک، به آن سو هجوم می‌برند
این خور به دلیل شاخه ها وپیچ های متعددی که دارد، مخفی گاه مناسبی برای این صیادان بحساب می‌آید. ضمنا به دلیل وجود میگوی اندیکوس و موزی وسرتیزدراین جنگل، محل زاد ولد انواع ماهی ها ازجمله شوریده وحلو سفید می‌باشد
خور حد و حراء پهنو ضمنا محل مناسبی برای صیاد توریزم می‌باشد والبته هم اکنون نیز حراء مذکور در طول فصول سال و مخصوصا در زمستان بازدید کنندگان بیشما ری را به خود جلب میکند. حراء رابچ( rabch) در140 کیلومتری شرق جاسک ودر نزدیکی روستای کرتی، حراء دیگری وجود دارد که به رابچ معروف است ودارای سه ورودی ویا دهنه است. این جنگل ضمنا از بخش های مختلفی تشکیل شده که ازطریق دهنه ها به دریا راه پیدا میکند. ازخصوصیت دیگراین حراء پنهان بودن آن است به همین دلیل یکی از امن ترین زیستگاه پرندگان بشمار می‌آمد (همان منبع).

فصل سوم
روش تحقیق

3-1 روش تحقیق
پایه هر علمی، روش شناخت آن است و اعتبار و ارزش قوانین هر علمی‌به روش شناختی مبتنی است که در آن علم به کار میرود (عزتی،1376، ص.20) از اصطلاح “روش تحقیق” معانی خاص و متمایزی در متون علمی‌استنباط میشود که به آنها اشاره میشود.
1-روش تحقیق به معنای رویکرد هستیشناسی (مانند روش فلسفی، روش علمی،…)
2-روش تحقیق به معنای مکاتب فکری و روشهای تحلیل طبیعت و جامعه (مانند تجربهگرایی، اثباتگرایی، ابطالگرایی، طبیعتگرایی، مکانیکگرایی، رفتارگرایی، تأویلگرایی، فهمگرایی، پدیدار شناسی،…)
3-روش تحقیق به عنوان یک فرایند نظامند برای یافتن پاسخ یک پرسش یا راهحل یک مساله در این باره آمده است “روش تحقیق مجموعهای از قواعد، ابزار و راههای معتبر (قابل اطمینان) ونظام یافته برای بررسی واقعیتها، کشف مجهولات و دستیابی به راه حل مشکلات است” (خاکی،1387،ص.201).
انتخاب روش تحقیق بستگی به هدف ماهیت و امکانات تحقیق دارد. روش تحقیق در این بررسی بصورت تحلیلی – توصیفی است و با توجه به اینکه این تحقیق به تعیین سایت اکوتوریستی در شهرستان های شرق استان هرمزگان می‌پردازد، لذا از طریق تکمیل پرسشنامه و روش تحلیل سلسله مراتبی AHP نسبت به تعیین سایت اکوتوریستی اقدام نموده ایم.

3-2- روشها و ابزار گرد آوری اطلاعات
روش و ابزار گردآوری به دو قسمت کتابخانهای و میدانی تقسیم میگردد:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *