نوامبر 28, 2020

پایان نامه ارشد با موضوع : بررسی حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین حمایت از کودکان در ایران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

کوشش خود را در این زمینه به اثبات برسانند.

طبق ماده 20 این کنوانسیون، دولتها باید در قانونگذاری‌های خود بر «نفع محض» کودکان تأکید نمایند، مسأله‌ای که کمابیش در این مورد مطرح می‌گردد این می باشد که فناوری لقاح مصنوعی و انتقال جنین، به هیچ وجه نمی‌تواند به فرزندخواندگی بیانجامد چرا که در حقیقت صحبت از اهداء جنین یا سلول جنینی می باشد و در این صورت هیچ رابطه قرابت خانوادگی[1] بین صاحبان اصلی و جنین مطرح نمی‌گردد.

باید عنوان داشت که ارتباط فرزند ـ والدینی از جنبه حقوقی، مبتنی بر روابط علمی می باشد. طبق دیدگاه حقوقی مورد توافق همگان، رابطه اولیاء و فرزندان یک رابطه بیولوژیکی می باشد. در تحلیل ارتباط بیولوژیکی باید گفت که این ارتباط حاصل ژنهایی می باشد که از پدر و مادر به کودک به ارث می‌رسد و بر روی این وراثت ژنتیکی، فرایندهای دوران جنینی ـ از آغاز تا انتها ـ هیچ تأثیری ندارد. نتیجه اینکه کودک متولد شده، حتی اگر حاصل سلول‌ها و یا جنین اهدایی باشد باز هم فرزند صاحبان اصلی سلول‌های جنسی و جنینی می باشد.

با در نظر داشتن استدلال فوق فرزندخواندگی مدرن، واقعیتی می باشد که باید به وجود آن تکریم گذارده گردد و اگر این واقعیت را قبول نمودیم، می‌توان آن را در قالب فرزندخواندگی ساده یا کامل قرار داد. اگرچه به نظر می‌رسد فرزندخواندگی کامل، در پذیرش این شکل از فرزندخواندگی صلاحیت بیشتری داشته باشد.

نوشته ای دیگر :   بررسی آراء و نوآوری‌های شهید محمدباقر صدر در اصول فقه

 

2-14- محاسن و معایب فرزند خواندگی

بیگمان امروزه سرپرستی از کودکان یتیم وبدون سرپرست، ازنظر اجتماعی فواید بسیار زیادی دارد واصل قضیه قابل انکار نیست زیرا کودکان یتیم وبی سرپرست کانونی برای رشد می‌یابند و در جامعه رها نمی‌شوند. اگر برای این کودکان که فاقد سرپرست هستند، سرپرستی تعیین نشود و از تربیت صحیح محروم باشند، در آینده و پس از رسیدن به سن نوجوانی وجوانی، معضلات زیادی ایجاد خواهند نمود و ناهنجاری‌ها و بزهکاری‌ها افزایش می‌یابد، درحالی که با تعیین سرپرست، ضمن اینکه از بار مسئولیت دولت کاسته می‌گردد. خانواده‌هایی که از نعمت فرزند محروم هستند چراغی برای زندگی یکنواخت وخسته کننده خود می‌یابند واین خانواده‌ها از افسردگی وبیماری‌های روحی روانی ناشی از عدم تولد فرزند، رها می‌شوند وحتی این امر می‌تواند از افزایش آمار تکان دهنده طلاق در جامعه بکاهد. فراتر از آن، اگر بتوان با درنظرگرفتن مصالح اجتماعی، کودکان دارای سرپرست که گاهی مادران ایشان به قصد پوشیده نگاه داشتن گناه خود و یا گاهی به دلیل عدم توان تأمین مخارج وی در آینده و فقر اقتصادی، اندیشه نابود کردن وی را در سر می‌پرورانند، به دیگران سپرد، راهی تازه برای رهایی خویش و تأمین سعادت فرزند می‌یابند.

[1] filiation

 مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

نوشته ای دیگر :   بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی - دانلود

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران