ژانویه 25, 2021

فضاهای باز

« امروزه، معمولاً موزه در میان یک محوطه سرسبز و یا یک پارک احداث می‌شود. زیرا درختان پارک با تصفیه هوای اطراف، ایجاد رطوبت لازم، مقابله با گرد و غبار و دود و سر و صدا به منزله حفاظ طبیعی عمل می‌کنند.»1
برای تأمین ساختمان موزه‌ می‌توان از بناهایی که خاص هستند، مثلاً از لحاظ قدمت یا معماری و یا حتی افراد مشهوری که در آنها زندگی می‌کرده‌اند نیز استفاده نمود.
4-2- تقسیمات کلی فضای موزه
در حالت کلی می‌توان فضای موزه را به دو قسمت تقسیم کرد:
الف) فضاهای اصلی: که عبارتند از تالار ورودی و تالار نمایش که هر بازدید کننده‌ای بطور حتم از این دو قسمت استفاده خواهد کرد.
ب) فضاهای جنبی و قسمتهای جنبی یک موزه را بر اساس نوع موزه و نیز امکانات موجود باید در نظر گرفت و در حالت کلی این فضاها عبارتند از: کتابخانه، تالار نمایش موقت، تالار سخنرانی، کارگاه مرمت، آزمایشگاه، لابراتوار عکاسی، انبار، آرشیو، اتاق سمعی و بصری، بخش اداری، بخش امنیت و حفاظت، سرویس عمومی، بوفه و یا رستوران، اتاق نگهبانی، فروشگاه، محل استراحت کارکنان و … که در ذیل به شرح اهم آنها می‌پردازیم.
4-2-1- تالار ورودی
ورودی اولین قسمت از فضای موزه است و به همین دلیل باید بیشتر از همه جا دارای هماهنگی باشد. ورودی به تناسب مساحتش، نقشهای مختلفی دارد. اگر کوچک باشد، رابطی صرف است بین فضای خارج و موزه، و اگر بزرگ باشد، می‌تواند به عنوان محل فروش بلیط و اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.
در طراحی ورودی باید به نوع آب و هوای منطقه کاملاً توجه شود و همچنین در طراحی ورودی باید سالمندان و افراد معلول، مورد توجه قرار گیرند.
درهای ورودی موزه باید به گونه‌ای باشد که حفاظت و کنترل آنها برای نگهبانان آسان و میسر باشد. وضع مطلوب آن است که موزه فقط یک در ورودی عمومی اصلی و وسیع داشته باشد که به سرسرا و یا اتاق ورودی موزه منتهی شود. در این تالار بخش فروش بلیط، میز اطلاعات و فروش نشریات قرار گیرد. تالار ورودی موزه باید به گونه‌ای ساخته و تزئین شود که نظر مردم را جلب نماید و معرف موزه نیز باشد؛‌ زیرا این اتاق نخستین بخش موزه است که بازدید کننده به آن وارد می‌شود. محوطه‌ ورودی باید آنقدر وسعت داشته باشد که گروههای بازدید کننده براحتی در آن گرد آمده و از آنجا به سوی تالارهای نمایش حرکت کنند.
«این محوطه را نباید از میز و صندلی و دیگر وسایل انباشته کرد، فقط چند صندلی و یا یکی دو نیمکت کافی است. نقشه دیواری راهنمای موزه نیز باید در این قسمت نصب شود. جزوه‌های راهنمای موزه را نیز میتوان بروی میزهای کوچک در این محل قرار داد. ساعت ‌دیواری، تلفن عمومی و جعبه پست نیز از وسایل ضروری این محوطه است.»1
4-2-2- گالری (تالارهای نمایش)
بزرگی تالارهای نمایش باید با تعداد و اندازه اشیائی که می‌خواهیم در آن به نمایش بگذاریم، متناسب باشد. بهتر است که تالارهای نمایش انعطاف‌پذیر باشند. بدین معنا که آنها را به گونه‌ای ساخت که بتوان به آسانی و در صورت نیاز در آن تغییر ایجاد کرد.
برای انعطاف‌پذیر نمودن تالارهای نمایش می‌توان از پانلهای سبک که در یکدیگر قفل می‌شوند، استفاده کرد. تالارهای نمایش باید به نحوی ساخته شوند که بازدیدکنندگان بتوانند در آنها براحتی گردش نمایند و اشیاء را از تمام جوانب تماشا کنند، لذا ایجاد مسیر یا راه یکطرفه در تالار نمایش صحیح نمی‌باشد. بهترین روش، ایجاد فضاهای باز در تالارهای نمایش است تا بازدید کننده از بین این فضاها عبور کند و بتواند به دلخواه از هر قسمت تالار به قسمت دیگر رفته، ‌پس از بازدید حتی قسمتی از مجموعه آثار بدون دیدن کلیه آنها از تالار موزه خارج شود.
درهای ورودی تالار نباید متعدد باشد و همچنین چندین تالار نباید به موازات یکدیگر ساخته شود، زیرا در این صورت احتمال گم کردن راه برای بازدید کننده زیاد می‌شود.
4-2-3-انبار و مخزن
بهترین مکانی که در آن شیء به آرامش میرسد و از گزند آسیب در امان میماند، مخزن است. مخزن با وجود شیء معنی و مفهوم پیدا میکند برای اشیاء متفاوت و گوناگون مخزنهای گوناگونی مورد نیاز است که شرایط نگهداری هر شی و مجموعه را داشته باشند. به همین جهت امکاناتی در مخازن ایجاد میگردد تا بتوان تنوع و جنس و ابعاد را به راحتی لحاظ کرد و اشیاء را طبقه بندی نمود تا محدودیتی به وجود نیاید، انواع کمدها، کشوها و قفسهها و طبقه بندیها میتوانند در این امر به ما کمک کنند تا مخزن متناسبی با شی را بسازیم. مخزن باید محیطی مناسب برای سالهای باقی مانده از عمر اشیاء باشد. مخزن و انسان نیز رابطه تنگاتنگی با هم دارند به طوری که انسان مخزن را میسازد و در تعیین جایگاه مکانی آن نقش دارد و مخزن برای پیشبرد اهداف خود(که همان محلی برای نگهداری اشیاء و…) به کار میبرد.
افزایش اشیاء و تنوع آنها از نظر جنس و اندازه، ضرورت مکانی ویژه برای نگهداری آنها را بیشتر ملموس میکند. با آگاهی بیشتر از شناختن مواد و لزوم جلوگیری از آسیبهای محیطی بر آنها اهمیت این امر را دو چندان میکند.
مخزن نگهدارنده اشیاء از تهدیدکنندگان خارجی است، تهدید گرانی چون دشمنان، مهاجمان و عوامل جوی مثل باران، سیل، تندباد و…
ارزش مادی و معنوی برخی از اشیاء ایجاب میکند که آنها را در شرایط ویژه با تدابیر امنیتی بیشتری نگهداری کنند، همچنین حساسیت جنس اشیاء و ساختار آنها و آسیب پذیر بودن در مقابل آسیبرسان محیطی اهمیت نگهداری این اشیاء را
بیش از پیش نشان میدهد.
تصویر 4-1- مخزن یکی از سایت موزهها