نوامبر 24, 2020

-طراحی مجتمع تجاری-تفریحی با رویکرد طبیعت گرایی با تاکید بر سازواره های طبیعی

شهرک های کشاورزی که شغل اصلی مردم آن دامداری و کشاورزی می باشد و جمعیت روستایی را جذب    می کنند ؛ اساساً موجب شکل گیری بازار به مفهوم سنتی آن هستند . آنچه که این گونه بازارها به آن نیازمند می باشد ، فضای مرکزی سنگ فرش شده ای است که غرفه هایی در روزهای مخصوص خرید در آن برپا      می گردد . این فضاها معمولاٌ شامل مجموعه ای از ساختمان ها به فرم مغازه با محافظی در برابر عوامل محیطی است که به عرضه کالا با کیفیت و قیمت مناسب پرداخته و نیازهای روزمره افراد را تامین می کند . کالاهای ارائه شده در غرفه ها شامل میوه ، سبزیجات ، ماکیان ، محصولات روزانه ، پوشاک ، لوازم خانگی ، کالاهای دسته دوم ، اشیای قیمتی و صنایع هنری می باشد .
2-7-4-مال
شکل مدرن و متفاوت بازارهای روباز سنتی ، بازارهای شکل گرفته درون ساختمان های بزرگ است که مسقف بودن آنها امکان برپایی آن در هر آب و هوایی را میسر می سازد . این گونه ساختمان ها نمونه کوچک شده مراکز خرید کنونی است که عموماً به دلایل امنیتی ، هر فروشگاه با شبکه های ایمن در جلوی مغازه ، حفاظت می شود (8 : mun , 1983 ) . در آغاز ، طرح یک مال ، یک خیابان ساده سرپوشیده بود که عناصر عمده آن دیواره های جدا کننده و سردر فروشگاه ها محسوب می شوند . هویت معماری فضاها بستگی به مالک خصوصی هر مغازه داشت که با کف سازی ، عناصر کوچک در داخل یا اطراف مغازه ها و سرستون یا نقش برجسته بالای هر مغازه نمایان می گشت .
دانلود متن کامل پایان نامه مقطع ارشد معماری : طراحی مجتمع تجاریتفریحی با رویکرد طبیعت گرایی با تاکید بر سازواره های طبیعی
در گام بعدی جهت ایجاد وحدت فضایی هر چه بیشتر بین فضاهای مال ، اقداماتی صورت گرفت ؛ زیرا طبق تجربه ، جنبه های حسی و بصری فضا در موفقیت تجاری و اقتصادی و جذب مشتری بیشتر ، تاثیر گذار می باشد . این مراکز بزرگ دارای راهروهای سرپوشیده ، سراسری و عموماً خطی بوده که نور طبیعی در آن جریان دارد . کیفیت فضایی مال ، با نوع سازه و سقف آن ، استفاده از بخش نور در فضا ، ایجاد فضاهای چند طبقه ، ساماندهی فضاها در طبقات مختلف و ایجاد تنوع فضایی ، ضمن وحدت آن ، ارتقا می یابد . این نوع مراکز معمولاً از راهروهایی سرپوشیده با درجه حرارت و تهویه کنترل شده ، تشکیل شده است که به وسیله دو ردیف از مغازه ها احاطه گشته اند .
2-7-5-فروشگاه های مجازی و فروش از را دور
بسیاری از مراکز خرید با ایجاد یک فروشگاه مجازی در تلویزیون و اینترنت ، امکان دیدن و انتخاب کالا را برای مشتریان فراهم کرده و اجناس مورد نظر را در منزل تحویل می دهند . این فروشگاه ها با درج آدرس اینترنتی خود در تبلیغات و ارائه تقویمی از تاریخ حراج ها ، جشن ها و دیگر موارد ، مشتریان را به خرید مجازی یا واقعی تشویق می کنند . بعضی از این فروشگاه ها کارت دسترسی رایگان به مشتریان خود ارائه داده و همواره از طریق پست الکترونیکی با آنها در ارتباط هستند . با ورود به هزاره سوم ، مراکز خرید با شیوه های مختلف خدمات رسانی و ترکیب سالن های نمایش و مد ، سرگرمی ، مواد خوراکی و برآوردن نیازهای اقتصادی ، نقش بسیار مهمی در جامعه و شیوه زندگی عموم مردم ایفا می کنند . گاهی نیز خرید اینترنتی محصولات با تخفیف همراه بوده و ارزان تمام شدن ، سرعت و سهولت این نوع خرید از مزایای بارز آن است .

نوشته ای دیگر :   مدیریت موجودی