نوامبر 27, 2020

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

این کشورها ، به طور بالقوه از بازارهای نسبتا” گسترده ای برخوردار شده اند و محدودیت بازار دیگر مشکل لاینحلی به شمار نمی‌رود. در مورد تجربه نه چندان موفق کشورهای در حال توسعه در زمینه‌ی بهره گیری از حمایتهای داخلی نیز بایستی متذکر گردید که عدم توفیق این سیاستها ناشی از آن بود که سیاستهای مزبور غالبا” در چارچوب سیاست جایگزینی واردات اعمال میشدند و تأثیر آنها بر تخصیص منابع به گونه ای بـــود کـــه عمـــلا” باعث رکود در صنایع صادراتی می‌گشت. اما در سیاستهای استراتژیک ، هدف از طرفداری، توسعه صادرات می باشد و نه أی (ECO) و بهبود وجهه‌ی خارجی کشورعملا” بازارهای جدید را در اختیار نهاده می باشد. در زمینه پژوهش و توسعه نیز گرچه امکانات مالی دولت، و بخش غیردولتی ایران به هیچ وجه منابع محدود و نیز ترغیب بخش غیردولتی به انجام پژوهش و توسعه مشترک، تا حدود زیادی میتوان بر این مشکل فائق آمد. در بحث رقابت قیمتی بین صادرکنندگان ایران در بازارهای کشورهای همسایه نیز به وضوح امکان اتخاذ تدابیراستراتژیک نظیر اخذ عوارض ویا گردآوری صادرکنندگان در تشکلهای صادراتی هست. پس، همانگونه که ملاحظه میشود در حال حاضر امکان کاربرد این سیاستها هست. لیکن چند نکته در این زمینه قابل تأکید می باشد. اولاً–درقالب سیاستهای استراتژیک ، احداث صنایع در مقیاس کوچک قابل توصیه نیست زیرا با محدودیت مقیاس تولید، این صنایع قادر به بهره برداری از بازده صعودی به مقیاس تولید نخواهند بود. ثانیاً–ازآنجاکه مالکیت خارجی به مفهوم انتقال بالقوه‌ی بخشی از سود عادی صنایع استــراتژیک به خارج از کشور میباشد، در این قبیل صنایع لازم می باشد مالکیت خارجی در حــــداقــل ممکـــن نگاه داشتــه گردد. حتی میتوان پا را از این حد نیز فراتر نهاد و برای این قبیل صنایع به عوض سرمایه گذاری مستقیم خارجی، روشهای دیگری نظیر فایناس ، بای بک و یا (BOT) را پیشنهاد نمود. ثالثا- در بحث نوسازی صنایع و انجام سرمایه گذاریهای جدید در برنامه سوم بایستی به مزیتهای بالقوه و بالفعل صنــــایع، عنایت کامل داشت و از جهت دهی منابع به سوی رشته های فاقد مزیت خودداری نمود. در نهایت در چارچوب سیاستهای استراتژیک تجاری، سیاستهای پولی، ارزی، مالی، صنعتی و بازرگانی کشور بایستی به گونه ای متناسب و درجهت طرفداری از بخشهای هدفگیری شده بکارگرفته شوند. در واقع مزیتهای نسبی بالقوه و بالفعل بایستی نقشی تعیین کننده در جهت دهی به سیاستهای اقتصادی و جلوگیری از توسعه‌ی اقتصاد غیرقانونی، و شیوع پدیده قاچاق ایفاء نماید که این مهم بین المللی نظام متناسب شده توصیف و کدگذاری کالا مصوب چهاردهم ژوئن 1983، که چهارچوب تجارت بین المللی در سطح جهانی را ترسیم نموده­اند، پیوسته می باشد و همچنین کنوانسیون­هایی متعدد را با کشورهای بسیاری مانند ترکمنستان، آذربایجان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه و کشورهای دیگر در زمینۀ همکاری­های بازرگانی و گمرکی منعقد نموده می باشد.[1]

نوشته ای دیگر :   پایان نامه ارشد : بررسی آثار مثلی یا قیمی بودن اموال در حقوق ایران

 

مبحث دوم- قاچاق کالا از منظر معاهدات و کنوانسیون های بین المللی

در زمینۀ پیشگیری از قاچاق کالادر بعضی از کنوانسیون­ها مقرراتی تدوین گردیده اند که جنبه پیشگیری دارد، به صورت مشخص می­توان به کنوانسیون مؤسسۀ بین المللی یکنواخت سازی حقوق خصوصی دربارۀ اشیاء فرهنگی مسروقه یا غیرقانونی خارج شده مصوب 1990 میلادی اشاره نمود، که کشور ما در تاریخ 30/11/1379 به این قانون ملحق شده می باشد. از آن مهمتر که دقیقاً به بحث ما نیز مربوط می­گردد کنوانسیون بین المللی کمک­های متقابل اداری به مقصود پیشگیری، تجسس و پیشگیری از تخلفات گمرکی مصوب اکتبر 1977 میلادی می باشد که ایران در سال 1376 به آن ملحق شده می باشد. در این کنوانسیون به روشنی بر همکاری دولت­های عضو برای پیشگیری از تخلفات گمرکی تأکید شده می باشد که منافع اقتصادی، اجتماعی و مالی دولت­ها و منافع مشروع و قانونی بازرگانی را خدشه­دار می­کند. به موجب این کنوانسیون شورای همکاری گمرکی در سطح بین المللی ایجاد شده و نحوۀ همکاری کشورها در زمینه پیشگیری از قاچاق و تخلفات گمرکی اظهار شده می باشد که می­تواند مبنای همکاری بین المللی در[1]. برای اطلاع بیشتر ر.ک : مجموعه کنوانسیون­های بین المللی (تصویبی دولت ایران)، ادارۀ کل قوانین و مقررات کشور، 1376.

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

نوشته ای دیگر :   بررسی آثار و احوال ابوسعد خرگوشی دانلود کارشناسی ارشد

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن