ژانویه 21, 2021

دانلود پایان نامه مدیریت در مورد خدمات گردشگری

مربوط به دوره حکومتی مانا در شمالغرب ایران باشد.
مسجد جامع بوکان
مسجد جامع بوکان در بخش مرکزی و قدیمی شهر و در کنار تپه قدیمی، مشهور به تپه قلعه قرار گرفته است. این اثر با طول و عرض 25*30 متر دارای شانزده گنبد که بر روی نه ستون قرار گرفته، احداث شده است. که 6 عدد از این ستونها از سنگهای آهکی تراشدار مربوط به بنای اولیه اثر میباشد ولی چهار گنبد آجری و سه عدد از ستونها با تیرآهن و روکش سیمانی در گسترش بعدی مسجد در سال 1345 ساخته شدهاند. تاریخ تأسیس مسجد جامع 1310 هجری است و معمار این بنا مرحوم « علی اصفهانی » از معماران ماهر و چیره دست آن زمان بوده است. این بنا در حال حاضر به عنوان محل برگزاری نماز جمعه بوکان مورد استفاده اهالی شهر قرار میگیرد.
صنایع دستی بوکان
عمده صنایع دستی شهرستان بوکان شامل موارد زیر میباشد:
قالیبافی: (در طرحهای3 ترنج، هراتی و سایر طرحهای کردی افشار) نقوش موجود در بافتهها مستقیماً از عوامل طبیعی مانند کوه، رود، درخت، آتش و… الهام گرفته شدهاند.
سجادهبافی: انواع سجاده از نوع جاجیم و گلیم با طرحهای ساده یا طرحهایی مخصوص (شبیه طرح محراب)؛
پارچهبافی: بدلیل علاقه اقوام کرد به حفظ سنن و آداب و رسوم سنتی خود و پیروی از هویت فرهنگی خاصی که به آن پایبند هستند تولید پارچه مخصوص لباس کردی که “بوزو” نامیده می شود توسطدستگاه های پارچه بافی معمول است روش کار بدین صورت است که استاد کار پس از دریافت پشم ریسیده شده و گرفتن سفارش اقدام به چلهکشی و ماسوره پیچی نخ ها نموده و با توجه به ابعاد محصول مورد سفارش و نوع بافت آن از شانههای مختلفی استفاده می نماید سپس با به حرکت درآوردن ماکو به کمک دست (که در داخل آن ماسوره حاوی نخ های پود قرار داده) و استفاده از پا برای ایجاد درگیری نخهای پود و تار، عمل بافت را انجام می دهد عرضدستگاه های بافندگی از 20 تا 65 سانتی متر متفاوت است. عرض 20 سانت بیشتر برای تهیه پارچه لباسهای کردی معمول است و بطور متوسط از 22 متر آن یکدست لباس محلی کردی تهیه میگردد. در برخی موارد نوعی پارچه توری برای تهیه پشه بند نیز تولید می شود که نخهای آن بسیار ظریفتر از پارچه معمولی است.
حصیر بافی: بافت حصیر با ساقه گندم و جو که قبلاً خیس و انعطافپذیر شده است توسط دست وبدون استفاده از ابزارخاصی از دیگر محصولات صنایع دستی این منطقه است حصیر تولید شده مصارف مختلفی از قبیل زیرانداز، پرده سایهبان و تزئین دارد.
نمدمالی،گیوهدوزی، سفالگری، مجسمهسازی، نقاشی، خراطی چوب، پولکدوزی و منجوقدوزی از سایر صنایع دستی این شهرستان میباشند.
3-9-2) تسهیلات و خدمات گردشگری شهر بوکان
شهرستان بوکان در سال 1392 دارای یک هتل و 3 واحد مهمانپذیر درجه 2 است و با داشتن 71 تخت، 07/3 درصد از تختهای واحدهای اقامتی استان را تشکیل میدهد.
بر اساس آمار سال 1379شهرستان بوکان دارای 1 بیمارستان با 140تخت (16/4 درصد از کل بیمارستانهای استان) و (76/3 درصد از تختهای بیمارستانی استان) و دارای 12 مرکز بهداشتی درمانی (41/6 درصد از مراکز بهداشتی درمانی استان) که 7 واحد آن شهری و 5 واحد آن روستایی است میباشد. مرکز اورژانس شهرستان بوکان در سال 1380 افتتاح شد که با 2 آمبولانس بصورت شهری جادهای فعالیت میکنند.
جدول 8-2- تعداد و وضعیت تسهیلات و خدمات گردشگری شهر بوکان در سال 1392
ردیف
تسهیلات و خدمات گردشگری
تعداد
1
هتل
1
2
مهمانپذیر
3
3
دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی
5
4
مراکز پذیرایی و نوشیدنی
7
5
مراکز خرید
9
6
خدمات بهداشتی و درمانی
8
7
خدمات پستی
22
8
خدمات بانکی
25
منبع: برداشتهای میدانی
منبع: برداشتهای میدانی

4-9-2- وضعیت شهر بوکان از نظر زیرساختهای گردشگری
خدمات حمل و نقل جادهای شهرستان بوکان
با استناد به آمارنامه سال 1379 کلراه های موجود شهرستان بوکان اعم از آسفالته و شنی به شرح زیر می‌باشد:
جمع کلراه ها 94/382 کیلومتر (26/5 درصد از کلراه های استان) است که از این تعداد 54 کیلومتر را راه آسفالته اصلی (49/8 درصد از کلراه های آسفالته اصلی استان) و 116 کیلومتر را راه آسفالته فرعی (53/6 درصد ازراه های آسفالته فرعی استان) و 12 کیلومتر را راه فرعی شنی (42/4 درصد از کلراه های فرعی شنی استان) و 3/78 کیلومتر از آنها را راه آسفالته روستایی (05/6 درصد از کلراه های آسفالته روستایی استان) و 64/122 کیلومتر از آنها را راه شنی روستایی (11/4 درصد از کلراه های شنی روستایی) تشکیل میدهد. در شهرستان بوکان 4 شرکت تعاونی مسافربری فعالیت میکنند.
خدمات فنی
بر اساس آمار سال 1392 شهرستان بوکان دارای 8 جایگاه عرضه سوخت میباشد.
خدمات عمومی
با استناد به گزارش شرکت آب و فاضلاب استان در سال 1380، در شهرستان بوکان نیز مانند اکثر
شهرهای دیگر، تخلیه بی رویه فاضلاب از طریقشبکه های جمع آوری فاضلاب سنتی به رودخانه سیمینه رود آلودگی شدید زیست محیطی را بوجود آورده است. برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، تصفیه
خانه و شبکه سیستم دفع فاضلاب شهری احداث شده است.
منابع آب شهرستان بوکان
رودخانه‌های بوکان دو رودخانه «تاتاهو» و «جغتو» است که به نامهای «سیمینه‌رود» و «زرینه‌رود» نام‌گذاری شده‌اند. رودخانه زرینه‌رود درحدود 36 کیلومتری از طرف خاور بوکان به سوی میاندوآب سرازیر می‌گردد و رودخانه سیمینه‌رود به موازی رودخانه زرینه‌رود از شهر بوکان گذشته و پس ‌از آبیاری نمودن اراضی زراعی آبادی‌های اطراف، به سوی میاندوآب سرازیر شده است.
آبهای زیرزمینی شهرستان بوکان شامل چشمه‌ها ، قنوات وچاه ها میباشد.

سد شهید کاظمی: برای بهرهگیری و استفاده از آب و سیلابهای رودخانه زرینهرود جهت آبیاری اراضی پایین‌دست، سدی در محل جنوب‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده است. ارتفاع سد از کف حدود 50 متر و طول تاج آن حدود 720 متر می‌باشد. این سد قادر است تا میزان652 میلیون مترمکعب از آب رودخانه را در پشت سد ذخیره نماید. سد مذکور از نوع سدهای مخزنی است و در سال 1350ساخته شده مقدار آب قابل تنظیم سالانه آن 535 میلیون مترمکعب در سال می‌باشد.
تالاب قره گل: این تالاب در فاصله 18کیلومتری جنوب‌غربی میاندوآب و در محدوده شهرستان بوکان واقع شده و مساحت آن 210هکتار می‌باشد و جز در فصول تابستان در بقیه فصول دارای آب است. تالاب قره‌گل دارای نیزاری است که از پوشش گیاهی تالاب بهره‌مند می‌شود.
5-9-2- عوامل مدیریت، ساختار و تشکیلات سازمانی
شهرستان بوکان دارای اداره میراث فرهنگی و گردشگری و یک ناحیه شهرداری میباشد.
6-9-2- وضعیت اقتصادی شهر بوکان
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1375، شهرستان بوکان دارای 175541 جمعیت بوده است که 47604 نفر آنها جمعیت فعال می باشند و از بین این 47604 نفر جمعیت فعال این شهرستان 36/88 درصد ( 42064 نفر ) جمعیت شاغل و 5/12 درصد (5540 نفر) جمعیت بیکار بوده است. از کل شاغلان این شهرستان 98/20 درصد (8827 نفر) در بخش صنعت 19/27 درصد ( 11439 نفر) در بخش کشاورزی و 82/8 درصد (3712 نفر ) در بخش خدمات شاغل بودهاند. این شهرستان از لحاظ اراضی کشاورزی، تولیدات زراعی و باغی به ترتیب دررتبه های دوم و چهارم و یازدهم استان قرار دارد. به طور کلی اقتصاد شهرستان بوکان بر پایه بخش کشاورزی میباشد.
کارگاههای صنعتی این شهرستان به ترتیب در زمینه تولید منسوجات، دباغی و عمل آوردن چرم و ساخت کیف و کفش و تولید محصولات فلزی و تولید پوشاک فعالیت دارند. در سال 1380 تعداد معادن فعال این شهرستان 1 واحد می باشد که ماده معدنی استخراج شده از این معدن مرمریت میباشد. میزان سرمایهگذاری انجام شده در معادن این شهرستان 69/561 میلیون ریال میباشد. این شهرستان از لحاظ تعداد معادن در رتبه نهم و میزان سرمایهگذاری انجام شده در معادن در رتبه دوازدهم استان قرار دارد.
7-9-2- وضعیت اجتماعی فرهنگی شهر بوکان
اکثر ساکنین شهر بوکان کرد زبان هستند. مردم این شهر پیرو دین اسلام و مذهب اهل تسنن میباشند.
شهر بوکان با توجه به آمار سال 1385، دارای 32588 خانوار و 149340 نفر جمعیت بوده است که از این تعداد جمعیت 75061 نفر مرد و 74279 نفر زن هستند. جمعیت شهرستان بوکان طی بیست سال اخیر با رشدی مداوم از 20579 نفر در سال 1355 به 175541 نفر در سال 1375 رسیده است. متوسط نرخ رشد سالیانه آن در دهه اول مطالعه 169/0 و در دهه دوم 044/0 درصد بوده است. به این ترتیب با توجه به متوسط نرخ رشد سالیانه استان که در دهه‌های اول و دوم به ترتیب 036/0 و 022/0 درصد می‌باشد. این شهرستان از نرخ بالاتری نسبت به استان برخوردار بوده و از شهرستانهای مهاجرپذیر به حساب می‌آید.
8-9-2-وضعیت بازار گردشگری شهر بوکان
شهرستان بوکان به دلیل قرارگیری در موقعیت سه راه ارتباطی استانهای همجوار دارای مسافران ترانزیتی زیادی میباشد و بررسیهای انجام شده نشان میدهد که بیشتر گردشگران از نوع گردشگران تجاری و به قصد خرید به بوکان سفر میکنند.
10-9-2- موقعیت جغرافیایی شهر بوکان
موقعیت، حدود و وسعت شهرستان بوکان
شهر بوکان مرکز شهرستان بوکان واقع در استان آذربایجانغربی باپهن های حدود 8 کیلومتر مربع در جنوب استان در مسیر راه میاندوآب ـ سقز در 36 درجه و 31 دقیقه عرض شمالی و 46 درجه و 12 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1500 تا 2750 متر میباشد.
شهرستان بوکان، با وسعت 3062541 کیلومتر مربع حدود 6/5 درصد از سطح استان را به خود اختصاص میدهد. از نظر اقلیمی شهرستان بوکان عروس زیبای موکریان، در ناحیه کوهستانی و میان کوههای سر بر فلک کشیده قرار گرفته است.
شهرستان بوکان در منطقه تقریباً کوهستانی و معتدل قرار گرفته است که از جهت شمال به شهرستان میاندوآب، از جنوب به شهرستان سقز، از شرق به شهرستان شاهین دژ، از غرب با شهرستان مهاباد و از جنوب غربی با شهرستان سردشت همسایه میباشد. آب و هوای این شهرستان معتدل است که در فصول پاییز و زمستان سرد و بهار و تابستان آن گرم و خنک است. موقعیت هموار و مناسب و شرایط بهتر نسبت به شهرهای همجوار دیگر این شهرستان باعث شده که اهالی و مردم بیشماری از شهرهای دیگر به بوکان مهاجرت کنند که این عامل آن را در زمره مهاجر پذیرترین شهرهای کشورمان قرار داده است.
شهر بوکان به عنوان مرکز ناحیه جنوب و جنوبشرقی دریاچه ارومیه تلقی میشود. این شهر با قرار گرفتن بر سرراه های ارتباطی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از موقعیت ویژهای برخوردار است. قرار گرفتن این شهر در قلب استانهای مذکور، آن را به مرکزی برای ترانزیت مسافران تبدیل کرده است. بنابراین نقش و موقعیت استراتژیک شهر در پیوند با تحولات و تغییرات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی این منطقه میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای رشد و توسعه باشد و این نقش میتواند در سالهای آتی بابرنامه ریزی ارتباطات بین منطقهای تقویت شود (طرح جامع شهر بوکان، مهندسین مشاور معماری و شهرسازی زیستا، 1380).
مزیتهای نسبی شهر بوکان
به طور کلی مزیتهای نسبی شهر بوکان که بر اساس نتایج حاصل از مطالعات بخشهای مختلف به دستآمده (با استناد به طرح توسعه و عمران ناحیهای شهرستا
ن بوکان در سال 1385) عبارتند از:
صنعت رو به رشد و شکوفا و جهتگیری اصلی شهر به طرف صنعت؛
رونق فعالیتهای بخش خصوصی نسبت به فعالیتهای دولتی و توانمند شدن اقتصاد بازار؛
قابلیت اشتغالزایی بالای بخش خدمات عمومی و اجتماعی شهر؛
رونق نسبی تجارت در شهر بوکان به علت نزدیکی به مرزهای ترکیه و عراق و رونق داد و ستد کالاهای داخلی و خارجی (طرح جامع شهر بوکان، مهندسین مشاور معماری و شهرسازی زیستا، 1380).
با توجه به مزیتهای مذکور میتوان گفت که هر گونه پیشنهادی برای استفاده بهینه از استعدادهای شهر بوکان جهت رسیدن به توسعه پایدار حول سه محور اصلی صورت میگیرد:
مزیت نسبی ناشی از پایه جمعیتی بالا؛
شهر بوکان با داشتن جمعیت نسبتاً زیاد به عنوان یک کانون جمعیتی بزرگ در سطح منطقه مطرح است.
مزیت نسبی ناشی از توان بالای کشاورزی منطقه و حوزه نفوذ شهر و نیز امکان احداث صنایع تبدیلی؛
مزیت نسبی ناشی از موقعیت جغرافیایی (موقعیت ویژه ارتباطی شهر بوکان).
فصل سوم
روش شناسی تحقیق
فصل سوم
روش شناسی تحقیق

1-3) مقدمه
امروزه حاکمیت تفکر راهبردی بر طرحها و برنامههای توسعۀ گردشگری به منظور رعایت پایداری منابع وسرمایه های منطقه، تخصیص بهینۀ منابع و توان مقصد، الویتبندی نیازهای توسعه و همچنین کنترل بهینۀ برنامهها امری پذیرفته شده است. آنچه نظام و ابعادبرنامه ریزی راهبردی را در مقصدهای گردشگری تعریف مینماید، ویژگیهای منطقه از نظر منابع، جاذبهها، زیرساختها و تسهیلات و خدمات، عوامل سازمانی (عناصر عرضه) و همچنین شرایط و ویژگیهای بازارهای موجود و بالقوه است. با بررسی مطالعات صورت گرفته میتوان گفت که رابطۀ دو سویهای میان عرضه و تقاضای گردشگری وجود دارد یا به عبارتی دیگر، تقاضای موجود مناطق و نرخ رشد آن بر منابع عرضه و میزان به کارگیری آنها تاثیر میگذارد و سطح توسعه در منابع عرضه و همچنین رقابتپذیری مقصدها نیز بر بازارهای آتی مؤثر است. در این میان تدوین و ترکیب راهبردهای پویا، جامع و اثر بخش و الویتبندی آنها، به دلیل محدویت منابع و ضرورت توجه به مسائل مختلف (در مقاطع زمانی مختلف) مدیریت مقصدها را بهینهتر خواهد ساخت که این مهم با توجه به ویژگیهای منطقه از نظر منابع گردشگری، حجم و نوع گردشگران، نگرش جامعۀ محلی و خدمات موجود، به عنوان عوامل تعیین کننده راهبردهای توسعۀ مقصدها صورت خواهد پذیرفت. در این بخش روش انجام تحقیق در حوزهبرنامه ریزی راهبردی مورد بررسی قرار میگیرد.
2-3) نوع و روش تحقیق
روش تحقیق بر مبنای هدف کاربردی است و نتایج آن میتواند مورد استفاده ادارات و نهادهای متوّلی گردشگری (به طور مشخص اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر بوکان) قرار گیرد. به لحاظ روش، تحقیق از نوع توصیفی- تحلیلی میباشد‌ (احمدی، 1391). در مرحلۀ نخست با مراجعه به اسناد و مدارک مربوطه بررسیهای توصیفی صورت گرفته و با توجه به اینکه در مراحل بعد، از تکنیکSWOT به منظور تحلیل و همچنین ارزیابی استفاده گردیده در زمره مطالعات تحلیلی از نوع راهبردی- ساختاری طبقهبندی میشود. از اینرو، از آنجا که این تحقیق، برنامهریزی استراتژیک را مد نظر قرار داده است؛ لذا مراحل این نوعبرنامه ریزی به طورضمنی طبق مدلبرنامه ریزی استراتژیک فرد.آر دیوید دنبال خواهد شد.
3-3) ابزارها و روش گردآوری اطلاعات
گردآوری اطلاعات در این تحقیق، به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *