ژانویه 16, 2021

دانلود پایان نامه : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

) تأثیر اقتصادی گمرک: گمرک را می­توان مرزبان اقتصادی و مجری سیاست­های اقتصادی و بازرگانی خارجی دولت در امر کنترل مرزها نامید. گمرک از لحاظ نظارتی که در بازرگانی کشور و موازنه صادرات و واردات به اقدام می­آورد، و نیز اجرای مقررات انحصار بازرگانی خارجی و کنترل مرزهای کشور و طرفداری از تولیدات داخلی تأثیر بسزایی را برعهده دارد. پس دولت­ها نباید به گمرک به عنوان یک سازمان صرفاً مالی نگاه کنند، چه، کاربرد درست گمرک همواره می­تواند، وسیله ایجاد رشد و تکامل صنایع کشور گردد و عایدات دولت از گمرک اغلب با پیشرفت صنایع کشور نسبت معکوس دارد و هر قدر نیاز جامعه به کالاهای مصنوع خارجی کمتر گردد، درآمد دولت از گمرک کاهش یافته و در نتیجه رشد صنایع بیشتر خواهد گردید.

3­) تأثیر پیشگیرانه و اصلاحی گمرک: نظر به اینکه تجدیدنظر و اصلاح قوانین، برنامه­ها و شیوه­های برخورد و مبارزه با قاچاق همیشه راهگشا و مؤثر واقع می­شوند. لذا بایستی پیوسته این برنامه­ها، سیاست­ها و قوانین موجود مورد بازنگری قرار گیرند که گمرک می­تواند در این زمینه به عنوان یکی از دستگاه­های درگیر با امر مبارزه با قاچاق کالا تأثیر مهمی را در کاهش قاچاق ایفاء کند. گمرک به واسطه نقشی که دارد می­تواند، با استخراج نقایص، ضرورت­های جدید، معضلات و با بهره گیری از تجربیات سایر کشورها و پیشنهادراهکارهای مناسب برای رفع معضلات موجود، با اقدامات مؤثرتری به مبارزه با پدیده قاچاق بپردازد، زیرا با در نظر داشتن مقتضیات زمانی مختلف شیوه­های گوناگونی در امر مبارزه با قاچاق ضروری می باشد تا بتوان امر مبارزه با قاچاق را به نحو مؤثری تداوم بخشید، اما در صورت بی­توجهی به نواقص و نکات ضعف قوانین و اصلاح آنها، و رفع نکردن تصویب رسید و اداره امور گمرکات کشور به آن واگذار گردید. در سال 1352 اداره کل گمرک با تصویب ماده واحده­ای به «گمرک ایران» تغییر نام داد و در سال 1353 با تصویب قانون تشکیل وزارت امور اقتصادی و دارائی، گمرک ایران تابع این وزارت گردید.

ج- وظایف گمرک

1-وظایف عام گمرک

با مطالعه سوابق قانونی هیچگونه صراحتی در خصوص وظایف گمرک به چشم نمی­خورد، و تنها ماده 15 قانون تشکیل وزارت مالیه کل مملکت ایران، مصوب 1294، به تبیین اصول وظایف اداره گمرکات پرداخته می باشد.[1] که با امعان نظر در توضیح وظایف اداره گمرک، توسط ماده 15 قانون مذکور و قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن می­توان وظایف گمرک را چنین اظهار داشت:

1ـ اخذ وجوه (حقوق گمرکی و سود بازرگانی و هزینه­های گمرکی و عوارض)

2ـ انجام تشریفات گمرکی و صدور مجوز واردات و صادرات و ترخیص کالاها.

3ـ رسیدگی به تخلفات گمرکی و اخذ جریمه.

4ـ انبار و نگهداری کالاها.

5ـ صدور پروانه ترانزیت.

[1]– ماده 15، قانون مزبور، وظایف گمرک را بدین توضیح اظهار داشته می باشد: «… 1ـ اداره کردن گمرکات، موافق قوانین و قراردادها و نظام­های گمرکی. 2ـ دادن محاسبات کلیه عایدات گمرکی و صندوق جرائم و مخارج به اداره محاسبات کل در انتها هر برج. 3ـ تحویل فاضل عایدات گمرکات و مازاد صندوق جرائم به خزانه».

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن