ژانویه 16, 2021

دانلود پایان نامه ارشد درباره :بررسی آثار و احوال ابوسعد خرگوشی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آثار و احوال ابوسعد خرگوشی

تکه ای از متن پایان نامه :

شرف النّبی ابوسعدگویا در اصل چندین جلد بوده که از اصل مفصّل آن چیزی بر جای نمانده، بلکه نسخه‌های مختصر آن در دسترس می­باشد که کم و بیش شبیه یکدیگرند مگر این­که در شماره­ی ابواب نسخه­های مختلف اختلافی وجوددارد. قدیمی­ترین نسخه شرف النّبی نسخه­ی برلین می باشد، و در این نسخه به مختصر بودن آن اشاره شده می باشد: «آخر المختصر من کتاب شرف النّبی صلی الله علیه و آله الطیبین الطاهرین الاخیار». اما مشخص نیست مؤلف اختصار کرده یا فردی دیگر. و اگر فرد دیگری اختصار کرده باشد نباید به اواخر نیمه­ی سده پنجم قمری برسد، زیرا نسخه­ی برلین در جمادیالاولی447ق نوشته شده می باشد. اما ترجمه­ی فارسی راوندی که در سدهششم قمری صورت گرفته مختصرتراز نسخه­های عربی می باشد که اساس نوشتار حاضر همین کتاب می باشد، و شاید راوندی گاهی ترجمه­ی روایاتی را حذف کرده و باب‌هایی را کوتاه گردانیده، و شایدشرف النّبی هر چند از منابع درجه اوّل سیره نیست و از نظر محتوا درمورد­ی روایت­های تاریخی، اهمیّت کمی دارد و در سطح متوسطی از کتاب­های شمائل و دلائل می باشد، و به کتاب دلائل النبوه بیهقی نمی­رسد، اما در سراسر جهان اسلام معروف بوده و مطالعه سیره پیامبرصلی الله علیه و آله بدون بهره گیری از آن کامل نخواهد بود. حسن ترتیبی که در باب­ها و مستندات وجود داشته، سبب می­گردید که از سوی مردم مورد پذیرش  واقع گردد و واعظان و قصه پردازان از آن کتاب  بهره گیری میکردند.[1]

راویانی که ابوسعد در شرف النّبی روایتی از آن­ها نقل کرده می باشد به توضیح ذیل می باشد:

  1. ابوالفتح ابراهیم بن علی بن ابراهیم(202آ).
  2. ابواسحاق ابراهیم بن محمّد الدینوری در مکّه(47آ).
  3. ابواسحاق ابراهیم بن محمّد بن یحیی المزکّی(64ب،76آ).
  4. ابوحامد احمد بن محمّد بن حمدان المراری(260آ).

5.ابوطاهر احمد بن محمّد بن اسماعیل السفیانی الهروی(150آ،279آ).

  1. ابوبکر احمد بن محمّد بن یحیی المتکّلم(64آ،157آ).

[1]. ابن خیر، فهرسه، ج 4، ص 289؛ عوفی، محمد بن محمد، مصحّح جعفر شعار، تهران، امیر کبیر، 1364ش، ص86-88؛ طاهری عراقی، احمد، ص 23ـ24.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه