ژانویه 19, 2021

دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

      باتوجه به این که قانون اخیرالذکر, از نظر تاریخ تصویب, مؤخر بر دیگر قوانین مانند قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی می‌باشد و از طرفی قانون خاص بوده, و مجازات آن از مجازات مندرج در قانون اخیرالذکر به حال متهم خفیف تر ومناسب‌تر می باشد, به نظر می‌رسد ناسخ دیگر قوانین مربوطه باشد. هر چند این بحث مطرح می باشد که آیا قانون مصوب مجلس شورای اسلامی می‌تواند ناسخ قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد یا خیر, لیکن شاید بتوان گفت قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز, منصرف از جرایم قاچاق مربوط به خاویار و ماهیان خاویاری باشد.

 

3- قوانین مربوط به قاچاق هیزم و زغال:

باتوجه به اهمیت منابع طبیعی مانند جنگل‌ها و مراتع, قانون گذارسوءاستفاده و بهره برداری غیر مجاز از این منابع را مشمول مقررات مربوط به قاچاق قرار داده می باشد .اولین قانون مدون در این خصوص, قانون جنگل‌ها ومراتع کشور مص۱۳۳۸/۶/۸ بود. قانون گذار در مو اد ۱۱ و ۱۲ و تبصره های ۱ و۲ و ۳ ماده ۱۲ و مواد ۲۵ الی ۲۸ این قانون مواردی از تخلفات ارتکابی مسئول قاچاق را درمورد جنگل‌ها و مراتع کشور بیان نمود.

این که قانون جدید ناسخ این قسمت از قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور می باشد؟

باتوجه به این که تفسیر قانون مصوب مجمع با خود آن نهاد می‌باشد,مجمع تشخیص مصلحت نظام, در جواب استفساریه ای در این خصوص, قانونی راتحت عنوان «قانون تفسیر قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالاو ارز» مصوب ۱۳۷۵/۱۰/۲۷ به تصویب رسانید که بر اساس آن تصریح گردید که این قانون شامل مرتکبین جرایم قطع اشجار جنگلی و قاچاق چوب و هیزم و زغال مستحصله نمی‌گردد و با مرتکبین این گونه جرایم طبق قانون سابق رفتارخواهد گردید.

 

مبحث چهارم : دیدگاههای فقهی در خصوص قاچاق کالا

به لحاظ اینکه ایران در دنیا بعنوان یک کشور اسلامی شناخته شده می باشد و بخصوص بعد از انقلاب اسلامی  بدلیل جایگاه فقه در قوانین در ارتباط با این پدیده شوم فقه دارای دیدگاههای بسیار قوی با هدف پیشگیری از قاچاق کالا در ایران می‌باشد در این ارتباط جلسات هم اندیشی بسیار زیادی با حضور متخصصین فقهی برگذار شده و نتایج بسیار مثبتی در این ارتباط اخذ شده و بعضا نیز این دیدگاهها در تصویب قوانین کاربرد لازم را داشته می باشد . با کنکاش صورت گرفته در خصوص اخذ استفتائات اخذ شده از علما ثابت می‌کند که فقه می‌تواند کاربرد بسیار قوی در حوزه اقدامات پیشگیرانه در حوزه قاچاق باشد .

نظر بعضی از مراجع تقلید درمورد خرید کالاهای قاچاق

خرید و فروش و بهره گیری از وسایلی همچون گوشی های موبایل، لوازم آرایشی و … که به صورت غیر قانونی از مرز وارد کشور می‌شوند چه حکمی دارد؟

رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی):

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن