نوامبر 28, 2020

بررسی حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین حمایت از کودکان در ایران – پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

تغذیه و بیماریهای قابل پیشگیری، جان خود را از دست می‌دهند؛ نزدیک به صد میلیون کودک از برنامه‌های تحصیلات ابتدایی محرومند؛ نیمی از بچه‌ها در کشورهای در حال توسعه، به آب آشامیدنی دسترسی ندارند؛ سالانه نیم میلیون از مادران، در حاملگی و زایمان جان خود را از دست می‌دهند؛ بیش از صد میلیون کودک در جهان، از طریق کارهای خطرناک و اغلب تحت شرایط کشنده، امرار معاش می‌کنند؛ بیش از یک میلیون از مردم (که بیشتر آنها کودکان هستند) از خانه و زندگی محرومند و مواردی دیگر.

نقض حقوق کودکان در کشورهای در حال توسعه، بیشتر ناشی از فقر می باشد، در حالی که در غرب، مشکل اخلاقی و ضعف بنیادهای خانواده، ناقض حقوق کودکان می باشد. با این حال، همواره این کشورهای غربی هستند که کشورهای جهان سوم را در ارتباط با نقض حقوق کودکان، تحت فشار قرار می‌دهند.

 

3-8- تعریف و مفهوم کودک از دیدگاه کنوانسیون حقوق کودک

از نظر این کنوانسیون، افراد انسانی کمتر از 18 سال، کودک محسوب می‌شوند. در این تعریف، انتهای کودکی مشخص شده؛ اما به ابتدای کودکی اشاره‌ای نشده می باشد. شاید گفته گردد که این مسأله بدیهی می باشد و ابتدای کودکی، از همان زمان تولد بشر می‌باشد اما بعضی گفته‌اند این تصور از نظر اسلام قابل قبول نیست؛ زیرا از نظر فقه شیعه، ابتدای کودکی از لحظه انعقاد نطفه می‌باشد.

اما به نظر می‌رسد که این ایراد و برداشت از اسلام، قابل نقد باشد؛ زیرا که اسلام، به هیچ وجه به مرحله «انعقاد نطفه تا تولد»، به عنوان «کودک » یاد نکرده می باشد. هر چند از این دوران، مرحله به مرحله حمایتهای ویژه‌ای کرده می باشد، اما نه با عنوان «کودک »، بلکه با عنوان «جنین ». آیات متعدد قرآن[1] و کتب فقهی، مؤید این مطلب می باشد. اسلام، برای دوران جنینی، حقوق ثابت و دقیق در زمینه‌های حقوق مدنی و قواعد حمایتی در نظر گرفته [2] و در این دوران، نه تنها خود جنین را مورد طرفداری قرار داده، بلکه مادران را هم به خاطر آن جنین، مورد توجه قرار داده می باشد.

نوشته ای دیگر :   کارشناسی ارشد:بررسی آرا ملامحمّدطاهرقمی ومیرلوحی سبزواری درمخالفت باتصوف

 

نکته‌ای که در این ماده از کنوانسیون قابل توجه می باشد، کسب تابعیت کودک می‌باشد. آیا کودک زیر 18 سال در کسب تابعیت، استقلال دارد؟ و آیا استقلال کودک در کسب تابعیت، در جهت طرفداری از وی می‌باشد؟ کودکی که به سن 18 سال نرسیده می باشد، مسأله‌ای با این اهمیت را چگونه می‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد (حتی در موارد استثنایی مانند جنگ، اعتیاد و عدم صلاحیت اخلاقی والدین)؟

چنین استقلالی نه تنها در جهت طرفداری از کودک نیست، بلکه با مصالح و منافع کودک هم مغایرت دارد. این استقلال با قوانین داخلی ایران هم سازگار نیست؛ زیرا که بر طبق قوانین داخلی، استقلال در کسب[1] حج/5; مؤمنون/14; غافر/67; قیامه/38 – 37 .

[2] مانند حق حیات، تعلق گرفتن دیه، تاخیر در مجازات زنان باردار، حق تملک و ارث .

 مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران