ژانویه 16, 2021

بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی – پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

   ترانزیت داخلی عبارت می باشد از کالای گمرک نشده‌ای که از گمرکخانه مجاز (مبدا) به گمرکخانه مجاز دیگری(مقصد) تحت عنوان ترانزیت داخلی اداری یا شخصی حمل و تحویل گردد . این کالا ممکن می باشد در گمرک مبدا تخلیه و سپس ترانزیت گردد . کلیه مقررات و ارزیابی قطعی در ارتباط با آن اعمال می‌گردد .

یکی از فواید بهره گیری از رویه تیر، به رسمیت شناختن متقابل معیارهای کنترل گمرکی توسط گمرکات کشورهای متعاهد می باشد و انجام همین موضوع از علت های تسریع در انجام حمل و نقل کالا تحت پوشش دفترچه های تیر می باشد. بر اساس ماده 5 کنوانسیون تیر، در حمل و نقل کالا تحت پوشش سیستم تیر، بایستی کالاها با حداقل مداخله گمرکات در مرزها حمل شوند و کشورهای مختلف بایستی به پلمپ و بازرسیهای کشورهای متعاهد قبلی تکریم بگذارند و به غیر از در موارد استثنایی و مواردی که ظن تخلف هست از بارزسی کالا خودداری کنند. البته کنترل پلمب و منطبق بودن وسیله نقلیه یا کانتینر با شرایط تیر، در هر مرزی ضروری خواهد بود.[1]

 

گفتار سوم- کنوانسیون موسسه بین‌المللی یکنواخت سازی حقوق خصوصی پیرامون‌اشیاء فرهنگی مسروقه یا غیرقانونی خارج شده مصوب 1995 میلادی

کشورهای متعاهداین کنوانسیون که بنا به دعوت دولت جمهوری ایتالیا از تاریخ18/3/1374تا تاریخ4/4/1374هجری شمسی برابربا 7 الی 24‌ژوئن 1995 میلادی برای شرکت در کنفرانس دیپلماتیک جهت تصویب پیش نویس کنوانسیون مؤسسه بین‌المللی یکنواخت سازی حقوق خصوصی‌در مورد اعاده بین‌المللی اشیاء فرهنگی مسروقه یا غیرقانونی خارج شده دررم گرد هم آمدند.‌با اعتقاد به اهمیت اساسی حفظ میراث فرهنگی و مبادلات فرهنگی به مقصود ارتقاءتفاهم میان مردم و نشر فرهنگ برای     «‌ماده 1 – این کنوانسیون در خصوص ادعاهایی که جنبه بین‌المللی دارد در موارد زیرشمول می‌یابد:

الف – استرداد اشیاء فرهنگی مسروقه،

ب – اعاده اشیاء فرهنگی که از سرزمین یک کشور متعاهد بر خلاف قوانین آن که ناظر برصدوراشیاء فرهنگی می باشد خارج شده، در جهت طرفداری از‌میراث فرهنگی آن عضو ‌که از این پس «‌اشیاء فرهنگی غیرقانونی خارج شده» نامیده می‌شوند.

ماده2- از نظر این کنوانسیون اشیاء فرهنگی، اشیایی می باشد که به علت های مذهبی یاغیر مذهبی در زمینه‌های باستان شناسی، ماقبل تاریخ، تاریخی، ادبی،‌هنری یا علمی حائز اهمیت بوده و به یکی از طبقات مندرج در ضمیمه این کنوانسیون تعلق دارد.»

نکته حائزاهمیت دراین کنوانسیون، تعمیم موضوع قاچاق کالا به اموال و آثارفرهنگی می باشد. در واقع نگاه این کنوانسیون فراترازکالاهای اقتصادی بوده و شمول آن دربردارنده اموال و آثار فرهنگی می باشد و از این منظر مورد طرفداری قرار گرفته می باشد.

 

مبحث سوم: قاچاق کالا از منظر مراجع تخصصی بین المللی

دربارۀ تجارت بین الملل و یکپارچه سازی تعرفۀ گمرکی که از الزامات جهانی سازی می باشد، مراجع تخصصی بین المللی عدیده­ای تشکیل گردیده می باشد که عمده مقررات بین المللی برای صادرات و واردات کالا و معاملات تجاری در سطح بین المللی را سامان می­بخشند. یکی از مهم­ترین این ارگان­های بین المللی سازمان تجارت جهانی (WTO) می باشد. عمده فعالیت این سازمان جهانی تنظیم موافقت نامۀ عمومی تعرفه و تجارت (گات ـ GOTT) می باشد که در زمینۀ گسترش تولید و تجارت بین المللی کالا،[1]– یاسائی، مسعود، منبع پیشین، ص 354

 مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : مطالعه جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن