ژانویه 23, 2021

ایلات و عشایر

کوفته سبزی:یکی از غذاهایی که برای زنان حامله بیش از زایمان پخته می‌شود.
حلوای کاسه:یکی از غذاهایی که برای زنان حامله بیش از زایمان پخته می‌شود.
آش آرمه پزان:آشی که هنگامی که زن حامله ویار داشته باشدبرای او و نزدیکانش پخته می‌شود.
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: ایل قشقایی)
موسیقی :
با توجه به روحیه‌ی آرامش طلب مردم فارس، موسیقی محلی آن نیز به نوعی در دل موسیقی سنتی ایران با خصوصیات خاص خودش قرار گرفته است. در موسیقی محلی استان فارس معمولاً از اشعار باباطاهر یا دوبیتی‌های دیگر استفاده می‌شود.
استان فارس یکی از مناطقی است که بزرگ ترین ایل ایران (قشقایی) را دربرگرفته و اهمیت و ارزش موسیقی در میان این ایلات بسیار است. تجلی خواسته‌ها و نیازهای یک ایل یا یک قوم را به صورت عملی در موسیقی آن ایل یا قوم می‌توان دید. موسیقی ایل نیز مثل همه چیز ایل رنگ و شکل خاصی دارد و همان قدر که ساده و بدوی است همان قدر نیز زیبا و دل‌فریب است. این موسیقی هر چند نتوانسته است از قید این غم و اندوه رهایی یابد ولی در بسیاری از آهنگ‌ها و به ویژه آهنگ‌های رقص و تصنیف شادابی دیرین خود را به نحو کاملی حفظ کرده است. شعر و ترانه‌های محلی در میان عشایر قشقایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عشایر اغلب به هنگام کوچ، عروسی، عزاداری و حتی در محافل خصوصی شان، اشعار و ترانه‌های سنتی‌شان را می‌خوانند.
سه گروه موسیقی در استان وجود دارد که عبارتند از: عاشق‌ها،چنگیان، ساربانان عاشق‌ها وعمولا داستان‌های طولانی را با ساز و آواز عرضه می‌کنند موسیقی قوم قشقایی در میان چنگیان رایج استو ساربانان آهنگ‌های قومی ایل را با (نی) می‌نوازند
سوغات و صنایع دستی:
در شیراز آبلیمو و گلاب و غرقیات میمند (داروهای گیاهی) تهیه می‌شود. شیراز هم‌چنین به خاطر یک نوشیدنی خاص به نام فالوده شیرازی شهرت دارد. از دیگر سوغات مهم استان می‌توان به انواع شیرینی‌ها چون حلوای ارده ، نان یوخه ، لوز ، مسقطی ، حاجی بادام و نان کلوچه‌ای یا کماچ فسا اشاره نمود.
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: عطاری بازار وکیل)
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: ایل قشقایی)
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: عطاری)
صنایع دستی:
فارس از زمان‌های دور در صنایع دستی به پیشرفت‌های زیادی نایل آمده و در این زمینه دارای تنوع زیادی است. بررسی‌های تاریخی نشان می ‌دهد که دراین منطقه صنایع دستی مختلف و متنوع رایج بوده و بیش ترین تنوع در زمینه ی قالی و انواع دست بافت‌ها و در میان ایلات و عشایر مختلف این سرزمین دیده می‌شود. قالی بافی همگام با خاتم سازی از مهم‌ترین و معروف ترین صنایع دستی استان فارس به شمار می آید.خاتم کاری یکی از هنرهای دستی با ارزش ایرانی است و مهم‌ترین صنعت دستی فارسی است که بهترین نوع آن در شیراز تولید می‌شود.منبت کاری نیز از معتبرترین و معروف‌ترین صنایع و هنرهای دستی این استان است.
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: بازار وکیل)
قلمزنی نقره، قلابدوزی با ابریشم، خاتم‌کاری و سایر انواع صنایع دستی، گیوه بافی، سفال‌گری ، قالیچه ، جاجیم (فرش نفیس بافته از پشم و پنبه)، گلیم (فرش بافته از موی بز ).
1 – قالی بافی: قالی باقی، همواره یکی از صنایع مهم دستی ایرانیان بوده است. در میان عشایر استان فارس هنوز زیباترین هنردستی، قالی بافی است که آمیزه‌ای است از کار، تلاش و هنر که با دست‌های سخت کوش زنان عشایر بافته می‌شود. در میان این بافته‌ها، نوعی فرش به نام گبه بافته می‌شود. گبه تجلی زیبایی، طراوت و شادی زندگی عشایری است که مانند پیراهن‌های رنگ به رنگ زنان قشقایی، موجی کاز رنگ‌های شاد طبیعت را در خود جای داده است. زمینۀ اصلی این فرش،‌دشت‌های سرسبزی است که عشایر در آن‌ها زندگی می کنند.
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: بازار وکیل)
(تاریخ عکس: 1390، عکاس: نگارنده پایان نامه، موضوع عکس: بازار وکیل)
2- پارچه بافی: در گذشته، در شهرهای شیراز و کازرون پارچه‌های ابریشمی، نخی و پشمی بافته می‌شد و شهرت بسزا داشت.