اکتبر 21, 2020

با طلاق عاطفی چه کنیم؟ 

با طلاق عاطفی چه کنیم؟ 

شاید بپرسید طلاق عاطفی چیه؟ دو نوع طلاق هست، طلاق فیزیکی و طلاق عاطفی. در طلاق فیزیکی افراد از هم جدا می شن، همدیگه رو ترک می کنن و دیگر کنار هم زندگی نمی کنن. نوع دیگر یا همون طلاق عاطفی علی خلاف میل در کنار هم بودن رخ می ده و به اندازه طلاق فیزیکی و شاید بیشتر از اون تلخ و خراب کردن گره. طلاق عاطفی وقتی رخ می ده که پیوند عاطفی بین شما و همسرتون سست و ناپایداره؛ کار، تفریح و هر چیز دیگری جای همسرتون رو پُر می کنه و از نظر احساسی دیگر به همدیگه تعلق ندارین. در دنیای پرهیاهو و پرتنش امروز علی خلاف میل وجود وسایل ارتباطی جور واجور و زیاد، فاصله دلا روزبه روز بیشتر می شه و مشکل بزرگی به نام طلاق عاطفی، کانون خونواده و روابط زن و شوهرا رو تهدید می کنه.

 

مارپیچ وارونه

وقتی زن و مرد عاشق هم می شن، بر همدیگه تمرکز می کنن، واسه هم وقت و انرژی می ذارن و از کنار هم بودن احساس غرور می کنن. اما با پیشرفت رابطه، مدیریت اولویتا در زندگی کمی سخت می شه و حالا فقط روابط عاشقانه و دورنمایی محو از آینده در کار نیس، بلکه موضوع زندگی مشترک دو فرده که هر یک علاوه بر عشق و عاشقی باید مسائلی مثل کار، دوستان، زندگی اجتماعی و … رو هم مدیریت کنه. اینجا وضعیت کمی سخت تر می شه. اگه در کنترل و هماهنگ ساختن ابعاد مختلف زندگی با روابط زندگی مشترک کم بیارین و لغزش داشته باشین، شور و شوقی که شما و همسرتون رو به هم رسانده بود، کمرنگ میشه؛ خلأ احساسی شکل میگیره و فاصله ای بین تون به وجود میاد که اگه با عشق و علاقه پر نشه، خیلی سریع جانشینایی اونو پر می کنن. این خلأ چیه؟ وقتی زندگی مشترک شروع می شه و گرما و عشق راحت رو به عادی شدن و تعادل میره، عواملی مثل کار یا فرزندان بین زن و شوهرا فاصله میندازه. البته این فاصله در حالت طبیعی رخ نمی ده و تنها مخصوص شرایط نامتعادل و وقتیه که زن و شوهرا قادر به مدیریت درست روابط خود نباشن. الان امنیت شغلی زنان و مردها بیشتر از هر زمان دیگری متزلزله و آینده شغلی و اقتصادی به ویژه واسه جوونا وجود نداره. پس فشار روانی خونواده رو تحت اثر قرار می ده و زن و مرد واسه آزادی از این فشارها به دنبال راه گریزی به طرف آرامش هستن. متأسفانه خیلی از آدما این آرامش رو به شکل موقتی و در خارج از خونه می جویند و اینجاست که کم کم صدای ترک خوردن پایه ها و ستونای خونواده شنیده می شه. نوع دیگری از فاصله بین زن و شوهرا وقتی رخ می ده که فرزندان به خونواده اضافه می شن و مادران تموم توجه خود رو به اونا متمرکز می کنن. فاصله به هر دلیلی که بین زن و شوهرا ایجاد بشه، نتیجه اون شکل گرفتن بازی خطرناک انتقام هستش. درمان فاصله ها، انتقام و لج بازی نیس. اگه یکی از همسران بدقلقی می کنه یا تموم حواسش رو به خونواده متمرکز نمی کنه، دیگری باید با عشق، آرامش و ازخودگذشتگی فاصله رو کم و واسه بهبود رابطه سعی کنه.

نوشته ای دیگر :   گردشگری فرهنگی

سروسامان دادن وضعیت

اگه نشونه هایی از طلاق عاطفی رو در روابط خود می ببینن و احساس می کنین عشق و صمیمیت سابق بین شما و همسرتون وجود نداره، در این بخش پیشنهاداتی واسه شما مطرح شده:

در قدم اول، از خودتون شروع کنین. معمولا افراد قبل اینکه رفتار خود رو سبک سنگین کنن و به سهم خود در ایجاد مشکل پی ببرن، تقصیرها رو به گردن دیگری میندازن. در همه ادیان و معارف هم به افراد پیشنهاد می شه که قبل از بررسی رفتار بقیه و قضاوت کردن اونا، خود رو بشناسید و به حساب اعمال خود برسین. اگه فکر می کنین حواس همسرتون پرته و اون اون طور که باید به خونواده توجه نمی کنه، سعی کنین منصف باشین و مثل داوری بی طرف به نقش خود در ایجاد مشکل هم بدین. شاید کمی سخت باشه اما وقتی عزم تون رو جزم کردین که محبت و شوروشوق از دست رفته رو به زندگی تون برگردونین، باید ازخودگذشتگی به خرج بدین. در یک زندگی متعادل با روال عادی و طبیعی دو طرف باید به یک میزان نقش داشته باشن، این درسته اما بحث ما حالا بر سر شرایط نامتعادله. پس اگه تصمیم گرفتین در روابط تون تغییری بسازین، باید ازخودگذشتگی کنین، تموم سعی تون رو به کار بگیرین و اجازه ندین بنیان خونواده سست شه.

در قدم بعدی آرامش خود رو حفظ کنین. با راستی و با توکل به خدا عشق خود رو به همسرتون عرضه کنین. آدمی بنده محبته و هر بشری مشتاقه که علاقه و توجه دریافت کنه. حال نوبت بازسازی احساسات آسیب دیده شخص شخیص خودتونه. می تونین از احساسات خود بگید بی اینکه با حالت تهاجمی یا دفاعی با همسرتون روبه رو بشین. یکی دیگر از مشکلات کلی بین زن و شوهرا مسائل عقیدتیه که حل کردن این مشکل به سعی و همت بیشتری نیاز داره. واسه هر مشکلی راه حلی هست که با علم و آگاهی به دست خواهد اومد. از اونجا که رابطه زن و شوهرا در طلاق عاطفی به کمه کم می رسه بعضی وقتا لازمه از فردی خارج از خونواده و دوستان کمک بگیرین. مراجعه به مشاور خونواده راه مناسبی واسه شکست دادن مسائل و مشکلات این چنینیه. در صورتی که همسرتون از حضور پیش مشاور سر باز می زنه سعی کنین از یکی از اعضای خونواده یا دوستان که روابط خوبی با همسرتون داره خواسته کنین که نظر اونو عوض کنه. به یاد داشته باشین وقتی به دنبال شخص سومی واسه ایجاد توافق و صلح هستین خیلی دقت کنین. متأسفانه تموم دور و بریا ما نیت پاک ندارن و به اندازه کافی دلسوز نیستن. حتی اگه دلسوز باشن شاید خرد کافی یا آگاهی لازم رو نداشته باشن. پس شنونده ای عاقل باشین که به هر حرف و هر کسی اعتماد نمی کنه.

نوشته ای دیگر :   تحلیل مدل معادلات ساختاری

قدم آخر

در مواردی که شکاف عاطفی بین زن و شوهرا عمیق باشه، شاید با پیشنهاد طلاق فیزیکی و حقوقی هم روبه رو شید. یادتون نرود که طلاق فیزیکی آخرین راه حله. طلاق، مشکلات زیادی رو به اعضای خونواده مجبور می کنه و تنها در صورتی پیشنهاد می شه که امتیازات اون بیشتر از مضرات اون باشه. به هر حال طلاق هم یک راه حله، البته راه حل پایانی و اجباری. همیشه به پروردگار بزرگ تکیه کنین و خود رو به قدرتی محکم گره بزنین تا در سختیا از زندگی جا نمانید. وقتی هیچکی و هیچی واسه آدمی باقی نمی موند، دستان پرقدرت خداوند بازم تکیه بعضی وقتا اوست. پس با ازخودگذشتگی، صبر و سعی مشکلات رو حل کنین و از طعم شیرین عشق در خونواده خود پاسداری کنین.

برگرفته از:marriagetoday.com

 4000تومن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *