اکتبر 21, 2020

با افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارن، چیجوری رفتار کنیم؟ 

با افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارن، چیجوری رفتار کنیم؟ 

داشتن اعتماد به نفس ویژگی خیلی خوبیه و می تونه موجب پیشرفت شما در زندگی شه. اگه فردی با اعتماد به نفس هستین، بقیه هم به شما اعتماد می کنن، با افراد ناشناس و ناآشنا، آسون تر رابطه برقرار کنین و روی هم رفته خوشحال تر خواهید بود. با اعتماد به نفس کم مطمئنا نمی تونین فرد شادی باشین. از طرفی خود شیفتگی و داشتن اعتماد به نفس کاذب ویژگی فردی و اجتماعی مناسبی نیس. رابطه برقرارکردن و برخورد با مثل این افراد علاوه بر اینکه کاری سخته، خسته کننده و در زمانی حتی ناراحت کنندهه.

در این مقاله، به این موضوع می پردازیم که با فرد خود عاشق ای که هیچ بعضی وقتا تسلیم نمی شه و هیچ شکی به خودش نداره یا به بقیه احترام نمی ذاره، چیجوری برخورد کنیم؟ چیجوری در کنار این آدم کار کنیم یا حتی دوست یا عضوی از خونواده ی اون باشیم؟

بررسی مشکل

داشتن اعتماد به نفس و غرور کاذب چه ایرادی داره؟ مطمئنا افرادی که این ویژگی اخلاقی رو دارن، اونو ویژگی بدی نمی دونن. پس چرا این رفتار در بقیه شما رو آزار می ده؟ به طور قطع دلایل زیادی هست که چرا کار کردن با فرد متکبر و مغرور دلچسب نیس. شاید به خاطر این باشه که این جور افراد به آرا و نظرات خودشون بیش ازحد اطمینان دارن و درنتیجه به حرف هیچکی دیگری گوش نمی دن؛ این ویژگیا به این معناست که افراد مغرور بیش ازحد خوش بین و بلند پروازند و بیشتر از توانایی شون مسئولیت قبول می کنن. شاید دلیلش این باشه که اونا نقاط ضعف خود رو قبول نمی کنن و به همین دلیله که با مشکل روبرو می شن و نمی تونن خودشون رو اصلاح کنن. پس باعث می شه فرد احساس خودنمایی و خود بزرگ بینی کنه و وجودش بقیه رو آزار بده، حتی شاید چون خود رو بالاتر و مهم تر از بقیه می دونه، به چشم تحقیر به اونا نگاه می کنه.

اگه یکی از همکاران یا حتی رئیس شما فردی خود عاشق و مغروره، این موضوع می تونه موقعیت شغلی شما رو به خطر بندازه. چون این افراد مشکلاتی رو واسه شما و سازمان تون به وجود میارن یا اگه فردی رو با این ویژگی در بین اعضای خونواده یا دوستان خود سراغ دارین، دیدن اینکه اونا با رفتارشان خود رو مضحکه ی خاص و عام می کنن و همیشه مجبور هستین به تعریف و تعریفای اونا از خود گوش بدین، خیلی آزار دهندهه. پس شما باید در برخورد با این افراد چیجوری رفتار کنین؟

افرادی رو که اعتماد به نفس کاذب دارن بیشتر بشناسیم

خودشیفتها

افراد مغرور و خودخواه شکلای مختلف مختلفی دارن و البته دلایل زیادی هم واسه وجود خودخواهی و خودنمایی در افراد هست. مثلا، یک دلیل می تونه این باشه که اونا «خودشیفته» هستن. «غرور» تیپ شخصیتیه که واسه اولین بار فروید اونو مطرح کرد. در این حالت، فرد در ظاهر اعتماد به نفس کاذب داره و خود رو از بقیه بالاتر و بهتر می دونه. در موارد زیاد، فرد تصور می کنه که شکوه و جلال زیادی داره، طوری که خود رو فردی شکست ناپذیر و مثل خدا می پندارد، اما در واقعیت این طور نیس.

«نارسیست» یا «خود عاشق» از افسانه ی یونانی «نارسیس» (نرگس، اسطوره ی نارسیسیوس) گرفته شده. در این داستان، نارسیس عاشق درخشش تصویر خود در آب می شه و از فرط این عشق، اون قدر بر لب رود به تماشای تصویر خودش می شینه که کم کم سست و ضعیف می شه و درنهایت، جون می ده و به گل کوچیکی (با همین نام) تبدیل می شه.

نشونه های وجود این نوع خود شیفتگی در افراد شامل مهم پنداشتن خود، همدردی نکردن با افراد، سعی واسه جلب توجه بقیه و علاقه به بزرگ نمایی کردن در موفقیتا و استعدادای خوده. اما این افراد اون طور که مثل اینکه، شکست ناپذیر هستن؟

نوشته ای دیگر :   بررسی تاثیر هوش عاطفی و خلاقیت بر عملکرد شغلی کارکنان اداره کل بیمه سلامت استان تهران

واقعیت اینه که بیشتر این طور نیس. به باور ی فروید فرد «خود عاشق» از حس خودبزرگ بینی اش به عنوان کارکرد دفاعی با بقیه استفاده می کنه. شاید این افراد در کودکی دچار کمبود محبت شدن، پس در بزرگسالی تصمیم می گیرن که توجه و علاقه بقیه رو به طرف خود جلب کنن. یا شاید به خاطر این که از دنیای واقعی می ترسن و نمی خوان آسیبی از اون ببینند، خودشون رو شکست ناپذیر تصور می کنن تا احساس امنیت و آرامش کنن. نکته ی دیگر اینه که خودشیفتها که مثل اینکه که از خود رضایت دارن، ولی به تشکر و تشویق بقیه واسه افزایش عزت نفس خود نیازمندند و وگرنه، احساس پوچی و درموندگی می کنن.

افراد «خود عاشق» در مقابل انتقادا واکنش خیلی بدی از خود نشون میدن. واسه همین حمله به شخصیت اونا به امید اینکه به خودشون بیان، راه حل مناسبی نخواهد بود. در این مواقع، شما باید مراقب رفتار خود باشین و مؤدبانه با این افراد برخورد کنین؛ مگه اینکه بخواهید ضربه جبران ناپذیری به عزت نفس اونا وارد کنین و دل اونا رو بشکنید.

افراد دارای اعتماد به نفس کاذب

دسته دیگری از این افراد فقط اعتماد به نفس کاذب دارن و این ویژگی در اونا نشونه. این ویژگی در افراد، معمولا پس ی تشویقای زیاد دور و بریا و کسب تجربه های مثبت خیلی زیاد در زندگی به وجود میاد که اونا رو به موفقیت عادت می ده و به این باور می رسن که موفق و حتی برتر از بقیه هستن. اونا میگن یک فرد معمولی به «توهین» تقریبا ده برابر بیشتر از «تعریف و تعریف» اهمیت می ده و به همین دلیله که اعتمادبه نفس بیشتر ما مثل افراد خوشیفته بی حدومرز نیس. نداشتن اعتمادبه نفس بی حدوحصر خیلی خوبه، چون فردی که هیچ شکی به خودش نداشته باشه می تونه گرفتار دامایی شه که پیش از این گفتیم. اینجور فردی، بقیه رو از خودش دور می کنه و خود رو به دردسر میندازه. بعضی وقتا این نشونه شخصیتی به دلیل رفتار والدینیه که فرزندان خود رو بیش ازحد تشویق می کنن و مشکلای اونا رو ندیده می گیرن.

اینجور افرادی دچار توهم هستن، اما ثبات روانی بیشتری نسبت به افراد «خود عاشق» دارن. اونا شاید درک بهتری از واقعیت دارن و نسبت به توهینا و توهینای افراد دید مثبت تری دارن. اونا به خلاف میل اعتمادبه نفسی که دارن، بیش ازحد به خودشون اهمیت نمی دن و به اندازه افراد خودشیفته، بقیه رو کوچیک و خود رو برتر نمی شمارند.

رابطه با افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارن

اولین کاری که باید بکنین، بررسی این مسئله که طرف مقابل تون تا چه حد «خود عاشق» است. دانستن این موضوع در نحوه ی رفتار شما با اونا اثر زیادی داره. همونجوریکه قبلا گفته شد، در مقایسه با افرادی که اعتماد به نفس دارن شاید رفتار شما با خودشیفتها با دقت و زیرکی بیشتری هستش.

شما خود می تونین به افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارن، کمک کنین تا این اخلاق خود رو کنار بذارن و به زندگی عادی برگردند، اما با روشی صمیمی و صلح آمیز که احساس کنن هنوز مورد حمایت شمان. شما آماده ی کمک به این افراد هستین و می خواید به اونا بگید که هیچکی کامل نیس اما همین موضوعه که افراد رو از همدیگه جدا می کنه. البته شما باید رابطه خوبی با این افراد برقرار کنین تا بتونین از پس این کار برآیید، پس اول باید با اونا دوست باشین. بعد در مورد رفتارای غرور شون با شوخی به اونا صحبت کنین؛ از این به بعد وقتی تصویر خود رو در ویترینای مغازها برانداز می کنن، یا وقتی برنامه های بلندپروازانه می چینند، با شوخی اونا رو متوجه عیب شون کنین.

این رفتار کافیه که اونا کمی فروتنی به خرج دن و فهمیده باشن که مشکل اعتماد به نفس دارن. ضمنا، زمانی که اونا بیش ازحد به نقشه پیشنهادی شون اطمینان دارن یا ممکنه این نقشه جون خودشون یا بقیه رو به خطر بندازه، با روشنی و بی شوخی با اونا صحبت کنین در این صورت، این افراد از شما به خاطر راهنمایی و مشاوره تشکر می کنن و اگه شما بتونین این کار رو واسه اونا بکنین و به این افراد نشون بدین که رو راست و بی هیچ چشم داشتی مراقب اونا هستین، کمه کم می تونین کاری کنین که اونا در تصمیمای خود تجدید نظر کنن. حالا اگه شما با همدیگه دوست نیستین و بعید هم هست که بتونین رابطه ای صمیمی با همدیگه داشته باشین، باید چیکار کنین؟

نوشته ای دیگر :   انواع اختلالات روانی

در این صورت، باید به اونا نشون بدین که هنوز نگران شون هستین، اما حتما نمی تونین رفتارهایشان رو عوض کنین. با اونا مثل خودشون رفتار کنین. حتما این افراد رو مجاب کنین که رفتارشان اشتباهه. اگه می تونین از چند نفر واسه انجام این کار مشورت بخواهید و مطمئن شید که اونا این نگرانی شما رو در مورد حل مشکل اعتماد به نفس کاذب در افراد درک می کنن و سعی می کنن این مشکل رو حل کنن.

برخورد با افراد «خود عاشق»

رفتار با افراد «خود عاشق» در مقایسه با افراد دارای اعتماد به نفس کاذب، سخت تره. نباید به اونا بفهمانید که در مورد بی عیب و مشکل و کامل بودن خود دچار توهم هستن. واسه انجام این کار، باید از روشای بهتری استفاده کنین و با احتیاط بیشتری هم عمل کنین. مثلا می تونین این افراد رو سرزنش کنین و به اونا بگید که نگران شون هستین، اما باید طوری این کار رو بکنین که تصور نکنن قصد خراب کردن شخصیت اونا رو دارین. به این منظور، می تونین از روش ساندویچی استفاده کنین که خیلی از معلما هم از اون استقبال کردن. (همه کودکان واقعا خود عاشق هستن). در این روش، شما باید انتقاد و اعتراض خود رو نسبت به وجود این رفتار در افراد تنها در دو جمله مثبت بگید. طوری که شما انتقادها رو فقط در دو جمله مثبت خلاصه می کنین. مثلا می تونین بگید: من فکر می کنم که شما به بهترین راه این تیم رو اداره می کنین. من کمی در مورد مشتریان جدیدی که شما واسه مون پیدا کردین، نگران هستم، اما در کل، اینکه می تونین خوب شرایط و شرایط رو مدیریت کنین خیلی عالیه. در این روش، شما تقریبا راهی واسه دخالت در حل مشکل خود شیفتگی اونا پیدا کردین. می تونین از خود اونا واسه حل این مشکل کمک بگیرین (در صورتی که برایتون اهمیتی نداره که افراد خود عاشق واسه استفاده از این روش از شما تشکر نکنن). واسه این کار سر صحبت رو با اونا باز کنین و در آخر به نتیجه مشترکی برسین. چون خود این افراد در ارائه راه حل واسه رفع مشکل اعتماد به نفس کاذب دخالت داشتن، پس اونو به کار می گیرن. اگه می خواید با یک فرد خود عاشق دوست شید، فقط باید غرور و تکبر اونا رو به عنوان جزئی از شخصیت شون قبول کنین. مهم تر از همه اینکه زمانی که نیاز به درد دل کردن با شما داشتن، در کنارشان باشین. حتما به اونا بگید که اگه غرور خود رو کنار بذارن به نفع شونه و این رو هم بگید که شما در هر شرایطی دوست شون دارین.

سخن پایانی

اگه همکار یا دیگر نزدیکان شما اعتماد به نفس کاذب دارن، اما شما مجبور نیستین واسه اونا کار کنین و اگه اونا جزء دوستان یا افراد خونواده ی شما نیستن، پس لازم نیس نگران اعتماد به نفس کاذب اونا باشین. مطمئنا سر و کار داشتن هر روزه با مثل این افراد می تونه آزاردهنده باشه، اما راهی آسون واسه حل این مشکل هست: از اونا دوری کنین.

برگرفته از: healthguidance

 


10000تومن


5000تومن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *