نوامبر 28, 2020

دانلود پایان نامه رشته حقوق در مورد پیشرفت تحصیلی

خیر به کار افتد و امکانات مادی رشد و وسایل پرورش استعدادها را فراهم سازد؛ اما اگر خانواده‌های ثروتمند و بی‌اعتنا، وسایل و پول سرشار و بی‌حساب برای ارضای تمایلات و خواسته‌های نفسانی فرزندان خود در اختیارشان نهند تا به هر نوع تفریح و تفنن و خوش‌گذرانی و لهو و لعب بپردازند و به هر منجلاب فساد راه یابند چنین فرزندانی نه ارزش پول را درک خواهند کرد و نه ذوق کار و کوشش در آنجا شکوفا خواهد شد و چه‌بسا که سرانجام افرادی بیکار و غرق در تباهی گردند، از طغیان و شرارت و ارتکاب جنایت نشوند به عقده خودبرتربینی گرفتار آیند و آتش حسرت و حسادت در دل فرزندان تهی‌دست و ناتوان بیفروزند و به گفته سعدی: «مشتی متکبر و مغرور، معجب و نفور، مشتغل مال و نعمت که سخن نگویند الا به سفاهت و نظر نکنند الا به کراهت، علما را به گدایی منسوب کنند و فقرا را به بی سروپایی معیوب گردانند و به عزت مالی که دارند و عزت جاهی که پندارند برتر از همه نشینند و خود را به از همه برتر ببینند و نه آن در سر دارند که سر به کسی فرود آرند.»
گفتار چهارم: تعداد اعضای خانواده
مشکلات عدیده ای در جوامع امروزی وجود دارد و باعث شده است که والدین نتوانند تربیت صحیحی را نسبت به فرزندان خود اعمال کنند، به‌خصوص اگر اولاد زیاد باشند که دیگر والدین فرصت کنترل و مراقبت از آن‌ها را نخواهند داشت. پدر و مادری که برای تأمین معاش خانواده ساعات زیادی را در خارج از خانه کار می‌کند، انرژی خود را از دست می‌دهد و دیگر وقت کافی برای تربیت و رسیدگی به مشکلات فرزندان را ندارد. خستگی، ضعف، مشغله کاری، استرس همه و همه از عوامل ناشی از کار کردن است که موجب می‌شود والدین نسبت به نیازهای عاطفی و روانی کودک سهل‌انگاری کنند.
تعداد زیاد افراد خانواده باعث می‌شود تا والدین زمانی بیشتر را صرف کار کردن برای تأمین معاش خانواده بگذرانند به هر حال کثرت اولاد دارای اثرات سوء مهمی از نظر اجتماعی، عاطفی و اقتصادی در جوامع بوده است که عوامل ارتکاب جرم را توسعه خواهد داد.
خانواده‌هایی که دارای اولاد زیاد باشد برای تأمین معاش خود مجبورند فرزندان خود را راهی بازار کار کنند. اطفال و نوجوانانی که هنوز تجربه کافی و لازم را برای کار کردن در محیط بیرون از خانه ندارند، وارد این عرصه می‌شوند و با هر کس و ناکس معاشرت می‌کنند. این‌گونه برخوردها باعث می‌شود که کودک به درستی پرورش نیابد لذا در آینده دچار مشکلی خواهند شد.
فرار کودکان یکی دیگر از معضلات این‌گونه خانواده‌هاست. متأسفانه به دلایل مختلف چون کمبود توجه، تبعیض و سرخوردگی ناشی از بی درآمدی و فقر والدین باعث می‌شود تا اطفال و نوجوانان دست به فرار از محیط منزل بزنند و در دام شیطان‌صفتان بیفتند که درنتیجه سوق به بزهکاری می‌یابند. کثرت اولاد در خانواده‌هایی که از لحاظ معاش و درآمد در سطح ضعیفی قرار دارند، باعث می‌شود که به بهداشت فرزندان کمتر توجه شود و اطفال در معرض ابتلا به بیماری‌های مسری قرار بگیرند. این‌گونه اطفال به دلیل ضعف توان مالی به‌صورت بیمارگونه بزرگ می‌شوند.
شایان ذکر است که حسب بررسی‌های محققین، بسیاری از شرایط بیولوژیک نامساعد جسمی، نظیر مسمومیت‌ها، ضربه‌های جسمی، سوءتغذیه، خستگی روانی و افسردگی و… از قدرت تحمل افراد می‌کاهد و به عنوان علل مستعد کننده برای بیماری‌های روانی عمل می‌کند. گاهی اوقات فرزندان را به‌سوی بزهکاری سوق می‌دهد.
مسئله تراکم جمعیت و کثرت عائله، پیامدهای عاطفی و تربیتی مهمی در گمراهی کودکان و انحرافات آنان به‌سوی جرم و جنایت داشته و باید موردتوجه و بررسی قرار بگیرد. عدم کفایت مسکن ممکن است آثار نامطلوبی را در برداشته باشد و مخصوصاً آثار شومی در حیات جنسی کودکان باقی می‌گذارد. در خانه‌ای که اطفال با بزرگ‌سالان در یک اتاق می‌خوابند، چه‌بسا اتفاق می‌افتد که کودکان شاهد اعمال جنسی بزرگ‌سالان باشند.
و چه‌بسا خانواده‌های که بدون پروا در حضور کودکان دست به این عمل می‌زنند. در خانه‌ای که برادران و خواهران آنان در یک اتاق و گاهی در یک بستر به سر می‌برند. متأسفانه به دلیل عوارض روانی و سوء رفتارها این هم‌خوابگی‌ها، زنای با محارم را در بردارد. «عقده اُدیپ» در پسران و «عقده الکترا» در دختران ریشه می‌گیرد، هم مولد جنایت است و هم مولد انحرافات. یک پژوهش در فرانسه 4/22 درصد موارد بزهکاری را ناشی از کثرت جمعیت داخلی منزل دانسته است.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در خانواده‌هایی که تنها یک فرزند دارند یا به قول معروف در خانواده‌های فرزند سالار نیز به دلیل حساسیت‌های بیش از اندازه والدین در رفتار، برخورد، اعمال، و توجه بیش از اندازه و در اختیار گذاشتن بیش از حد امکانات یا اجابت فوری درخواست‌ها نیز می‌تواند زمینه بزهکاری و سوء رفتار را در کودک یا نوجوان فراهم سازد. در خانواده‌های فرزند سالار به دلیل تجلیل و تشویق بیش اندازه و به دلیل تربیت غیر عقلانی فرزند نمی‌تواند شخصیت مناسب سازگار با جامعه داشته باشد و چه‌بسا فرزندانی که به دلیل این توجهات بیش از اندازه از منزل فرار کرده‌اند.
پروفسور «لئونه» باور دارد که موضع و مرتبه ولادت کودک در خانواده چندان نقش مهمی در بزهکاری او ندارد، بلکه کثرت تعداد برادران و خواهران وضع عاطفی که به فضای کانون خانواده حکومت دارد، نقش مهمی دارد.
حساسیت در برابر عوامل عمومی بزهکاری در خانواده‌هایی که دارای فرزند متعدد هستند افزایش می‌یابد. فرزندان این‌گونه خانواده‌ها آمادگی بیشتری برای ارتکاب جرم پیدا می‌کنند. دست آوردهای آماری مؤید این نظر است.

پژوهش «مرکز ملی مطالعات و تحقیقات زندانبانی» به موجب آمارهای متعدد این نکته را تأکید می‌کنند که خانواده‌هایی که از میان آنان بزهکاران برخاسته‌اند، بیش از حد متوسط تعداد فرزندان عموم خانواده‌ها فرزند داشته‌اند.

«دوگریف» مددکار اجتماعی در تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که 500 تن زندانی مورد بررسی آنان از میان خانواده‌هایی برخاسته‌اند که به‌طور متوسط 7 فرزند داشته‌اند. «بدآسون» ضمن تحقیق در مورد زندانیان مولوز دریافت که 56 درصد آنان متعلق به خانواده‌هایی بودند که 3 تا 10 فرزند داشته‌اند.
«گلوک» ها در بوستون به این نتیجه رسیده‌اند که خانواده‌های 500 نوجوان بزهکار که یک تا 5 فرزند داشته‌اند، تعدادشان به نسبت خانواده‌های 500 نوجوان ناکرده بزه خیلی کمتر بوده است. در عوض خانواده‌هایی که شش کودک داشته‌اند نسبت به آنان بالاتر بوده است (15 درصد مجموع در مقابل 6/9 درصد گروه کنترل 9 و همچنین خانواده‌هایی که 7 فرزند داشته‌اند 14 درصد در مقابل 10 درصد و خانواده‌هایی که 8 یا بیشتر فرزند داشته‌اند 23 درصد در مقابل 17 درصد.
در توجیه تأثیر کثرت اولاد در بزه‌کاری می‌نویسد؛ کثرت فرزندان خانواده ممکن است موجب تنزل میزان مراقبت و سطح تربیت فرزندان گردد و از آنجا ضایعاتی در پی داشته باشد. همچنین ممکن است بر اثر کمبود فضای مسکن و خوابیدن چند نفر در یک رختخواب شخصیت کودک دگرگون شود، «مویر» بر این نتیجه رسید که یک سوم بزهکاران نوجوان متعلق به خانواده‌های دارای چند فرزند است.
بدبختانه خانواده‌های کم درآمد و فقیر دارای بیشترین فرزند هستند و در کشورهای کم ثروت روز به روز به تعداد آنان افزوده می‌شود و از درآمد سرانه کم می‌شود، بیهوده نبود که گفته‌اند: «فقر، فقر می‌آورد و دولت، دولت».
خانواده‌هایی که دارای فرزند متعدد هستند دچار کمبود و فقر عاطفی می‌شوند. پدر و مادری که دارای یک یا دو فرزند هستند به سهولت می‌توانند فضای کانون خانواده را سرشار از عشق و محبت سازند، ولی در برابر چندین فرزند چگونه می‌توانند پاسخ گوی نیازهای عاطفی آنان باشند، و همگی را مورد محبت و نوازش قرار دهند. پیداست که سطح عواطف در این‌گونه خانواده‌ها تنزل می‌یابد. گاهی جای خود را به بی‌تفاوتی می‌دهد و ممکن است موجب تبعیض شود. کودکی مورد نوازش قرار گیرد، حسادت در کودکان دیگر را برانگیخته می‌کند. اغلب جدال بین کودکان در خانواده‌ها از چنین وضعی ریشه می‌گیرد. وقتی در محیطی محدود برادران و خواهران با یکدیگر ناسازگار باشند، چگونه می‌توانند با جهانی پرآشوب و متلاطم سازگار گردند. جوانانی که در کانون خانواده محبتی نمی‌بینند، خیلی زود فریب قیافه‌های حق به جانب را خواهند خورد و به مراکزی رو خواهند آورد که به آنان ظاهراً محبت می‌شود.
والدین با کثرت اولاد نمی‌توانند چندان سهمی در پیشرفت تحصیلی فرزندان خود داشته باشند. فرزندان نگون بخت این‌گونه خانواده‌ها از ارشاد و کمک تحصیلی والدین خود بی بهره هستند. امکان دارد مورد بی مهری مربیان و معلمان خود قرار گیرند ناگزیر از تحصیل رو بر می‌تابند و ترک تحصیل می‌کنند و چه‌بسا که خانه را هم پشت سر گذارند، بعضی سربار جامعه گردند و بعضی راه کج در پیش گیرند.
خانواده‌هایی که بی رویه تولید فرزند، یکی پس از دیگری همت می‌گمارند از مراقبت در رفتارشان عاجز می‌مانند. ناگزیر آن‌ها را به حال خود رها می‌سازند و این‌گونه کودکان به ناچار باید در کوچه‌ها در میان ولگردان بزرگ شوند. به زودی هر رذیله‌ای را خواهند آموخت و آنچه نباید بر سرشان خواهد آمد.
والدین با انتخاب محل جغرافیایی مسکن خویش، اطرافیان اجتماعی کانون خانواده خود را در هیئت اجتماع نیز تعیین می‌کنند و موقعیت کانون خانوادگی به نوبه خود در حد وسیعی به برخورد کودک با انواع الگوها رفتار دامن زده و از این رهگذر اثراتی خوب یا بد در تکوین شخصیت این موجودات نقش‌پذیر از خود به یادگار می‌گذارد.
اگر کانون خانواده در منطقه‌ای قرارگرفته باشد که بروز بزهکاری در آن فراوان باشد احتمال برخورد کودک با نمونه‌های متعددی از بزهکاری بیشتر است تا اینکه کانون خانواده در منطقه‌ای قرارگرفته باشد که وقوع جرم در آن منطقه به‌ندرت صورت می‌گیرد. به سخن دیگر احتمال برخورد با بزهکاری نسبت مستقیم با فراوانی آن دارد.
تحقیقات مرکز «وکرسون» در فرانسه 4/22 درصد موارد بزهکاری را ناشی از کثرت جمعی داخلی منزل دانسته است.
کوی کارگری و محلاتی که از خانه‌های محقر و ناسالم تشکیل شده به‌طورکلی کانون بزهکاری نوجوانان شناخته شده از مقایسه این دو محله چنین بر می‌آید:
کثرت جمعیت در محلاتی که از خانه‌های محقر و ناسالم تشکیل شده، سه برابر جمعیت کوی کارگری است. مع‌هذا کودکان این دو ناحیه به یک نسبت مرتکب بزه می‌گردند.
مبحث دوم: ازهم‌گسیختگی کانون خانواده
از هم پاشیدگی سازمان اصلی خانواده ضربت مهلکی بر سعادت آینده فرزند و اجتماع اوست. حتی اجتماعاتی که به مکتب نرفته‌اند و خط ننوشته‌اند نیز به این عقیده‌اند که نابسامانی در خانواده تأثیر شومی بر فرزندان خواهد گذاشت. کما اینکه یک ضرب‌المثل قبیله ای در افریقای جنوبی می‌گوید اگر پرنده پیر بمیرد، تخم‌هایی که گذاشته است، می‌گندد. این پندار چندان دور از واقعیت نیست زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهد که 30 تا 40 درصد بزهکاران متعلق به خانواده‌های از هم پاشیده هستند، و به این ترتیب می‌توان گفت که به‌طور متوسط 40 درصد از بزهکاران ثمره تلخ از هم پاشیدگی کانون خانواده‌هاست.
گفتار اول: زندگی والدین با یکدیگر
حضور والدین در خانه زمینه‌ساز رشد عاطفی کودکان و نوجوانان و ایجاد امنیت و آرامش آن‌هاست و نوجوا
نان که از این رشد عاطفی محروم‌اند نمی‌توانند وضع عادی داشته باشند. ناگفته نماند گاهی والدین حضور دارند اما در محیط خانواده بسیار تند و خشن هستند، بدرفتاری آن‌ها به حدی شدت دارد که جمع خانواده را برای کودکان و نوجوانان تحمل ناپذیر می‌کند.
«نی» پی برد که در خانواده‌هایی که وحدت علی‌رغم نفاق و اختلافات موجود حفظ می‌کنند وقوع بزهکاری بیشتر است تا در خانواده‌هایی که از هم پاشیده می‌شوند و وحدت خود را از دست می‌دهند.
کودکان و نوجوانان به دلایل خانوادگی، تربیتی و فرهنگی ممکن است به رفتارهای بزهکارانه سوق داده شود. در گام نخستین این خانواده‌ها هستند که با حفظ پیوندشان می‌توانند نقش سرنوشت‌سازی در آینده کودکانشان داشته باشند. چنانکه با تربیت درست می‌توانند کودک را به راه درست هدایت کنند.
پژوهشگران و اندیشمندان با تحقیقات اجتماعی، وضع نابسامان محیط خانوادگی را در بروز جرائم تأیید کرده‌اند و اذعان داشته‌اند که وضع خانوادگی شخص رابطه مستقیم با بروز حالت خطرناک و بزهکاری وی دارد. به‌عبارت‌دیگر حمایت از خانواده و حفظ پیوند زناشویی سبب کاهش جرائم خاص نوجوانان خواهد شد.
در واقع این خانواده‌ها هستند که با ایجاد کانونی گرم کودک را به مسیر صحیح هدایت می‌کند و یا بستر گناه و جرم را خواسته یا ناخواسته برای او مهیا می‌سازد. انسان به دلیل اجتماعی بودن خود از بدو تولد تحت تأثیر افکار و عقاید و رفتار والدین قرار می‌گیرد و بعدها به تقلید از این رفتارها و گفتارها، الگوهایی را که به نحوی در ارتباط با او هستند سرمشق رفتارهای خود قرار می‌دهند. خمیرمایه مؤلفه‌های اصلی شخصیت متعادل و پویا و یا متزلزل و آسیب‌پذیر کودکان و نوجوانان در کانون خانواده در سایه تعامل مطلوب و زندگی مشترک والدین شکل می‌گیرد.
رسول اکرم (ص) در خصوص دوره‌های مختلف رشد و تحول شخصیت فرزندان، به‌ویژه هفت سال اول زندگی، فرموده‌اند: فرزند در هفت سال اول زندگی «محبت پذیر است»، در هفت سال دوم «آموزش پذیر است» و در هفت سال سوم حیات خود «مشورت پذیر است» است. ویژگی‌های زیستی و روانی و اجتماعی کودکان در سال‌های اولیه رشد (هفت سال اول حیات) به‌گونه‌ای است که بیشترین تعلق‌خاطر را به پدر و مادر دارند و می‌خواهند همواره همه وجود پدر و مادر خود را در قبضه مهر خود داشته باشند. از همین رو زیباترین و مؤثرترین روش پرورش فرزندان با زندگی مشترک والدین که با حضور آن‌ها در کنار هم است، شکل می‌گیرد. بنابراین محرومیت‌های عاطفی و ازهم‌گسیختگی خانوادگی به دلایل مختلف می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی فراوانی را در اطفال و نوجوانان به وجود آورد.
تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که ارتباط زیادی بین بزهکاری یا جرم و خانواده‌های تک والدی وجود دارد. تحقیق «رایت» (1994) نشان داده است که خانواده‌های تک والدی، بخصوص مادر تنها، در مقایسه با خانواده‌های دو والدی نوجوانان بزهکار بیشتری به جامعه عرضه می‌کنند در واقع کم بودن تعداد خانواده‌های سالم باعث جذب نوجوانان به گروه‌های گانگستری می‌شود.
به عقیده رایت خانواده دو والدی سرپرستی و نظارت بیشتری را در زمینه مالکیت فراهم می‌آورد و این در حالی است که خانواده تک والدی احتمال بزهکاری و قربانی شدن کودکان و نوجوانان را به این سبب که در این‌گونه خانواده‌ها فقط یک نفر رفتار کودکان و نوجوانان را نظارت می‌کند، افزایش می‌دهد.
اگرچه اکثر بزهکاران از خانواده‌های تک والدی هستند اما بزهکاری به علت نبودن رابطه والدین با نوجوان نیز تقویت می‌شود، میزان نظارت بر رفتارهای کودک از طریق خانواده نیز موجب بروز رفتارهای بزهکاری می‌شود. صرف وقت با نوجوان به عنوان یک عضو خانواده نه تنها نظارت لازم برای آگاهی از اینکه از او در کجا به سر می‌برد، چگونه از لحاظ عاطفی عکس‌العمل نشان می‌دهد. و اینکه چگونه به عنوان یک نوجوان رفتار می‌کند، به دست می‌دهد که بلکه می‌تواند ارتباط متقابل مثبت با والدین را که برای تربیت سالم ضروری است فراهم آورد.
طبق گزارش مجله روان‌پزشکی کودک آمریکا تقریباً یک سوم کودکان که والدین آن‌ها جدا از یکدیگر زندگی می‌کنند. افت تحصیلی شدیدی به مدت سه سال تجربه می‌کند. به‌طور معمول هر چقدر کودکان زمان طولانی‌تری را فقط با مادر خود سپری کنند. افت تحصیلی بیشتری پیدا می‌کنند.
به نظر «سلوین»، «هانسون»، و «نوبل» (1980) حاملگی و زایمان نامشروع، و غیاب پدر از منزل رایج‌ترین پیش‌بینی کننده‌های سوءاستفاده از کودک و نوجوانان هستند. 60 درصد مردانی که دارای جرم جنسی هستند و 72 درصد مردان قاتل متعلق به

نوشته ای دیگر :   دانلود پایان نامه رشته حقوق در موردکمبود محبت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *